fbpx

Na czym Polega endermologia

Na czym polega endermologia

Endermologia, zwana czasem masażem Endermologie’ lub masażem LPG, to rodzaj zabiegu stosowanego w celu ujędrnienia i wygładzenia skóry.

Za pomocą urządzenia z ręczną głowicą wykonywany jest masaż tkanek głębokich, który unosi i rozciąga skórę, pomagając zredukować obszary cellulitu i nadać pożądany kontur ciału. Technologia ta wykorzystuje generowane w urządzeniu podciśnienie do masażu skóry, a nie ręce. Wykonuje się to w sekcjach zarówno z przodu, jak i z tyłu ciała. Proces trwa około 30 minut na jeden obszar zabiegowy.

Endermologia LPG jest to precyzyjny masaż mechaniczny połączony z równoczesnym podciśnieniem, który silnie oddziałuje i stymuluje zarówno tkankę tłuszczową jak i tkankę łączną skóry. Podciśnieniem uaktywnia i przyspiesza metabolizm tkanki tłuszczowej oraz stymuluje organizm do produkcji włókien kolagenowych. Moc podciśnienia dostosowywana jest do subiektywnych odczuć osoby poddawanej zabiegowi.

Efekty zabiegu i metoda działania

Jędrna skóra ciała

  • ujędrnienie,
  • poprawa elastyczności skóry,

Efekty zabiegu endermologii otrzymujemy dzięki intensywnemu oddziaływaniu na skórną i podskórną tkankę łączną właściwą. Tkanka ta składa się głównie z komórek zwanych fibroblastami, które produkują kolagen i elastynę – białka, odpowiedzialne za sprężystość i elastyczność skóry. W trakcie zabiegu skóra poddawana jest “rozciąganiu” między rolkami, co stymuluje fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i skutkuje odmłodzeniem skóry.

Odchudzanie i redukcja cellulitu

  • redukcja cellulitu tłuszczowego,
  • wyszczuplenie i wymodelowanie sylwetki,
  • poprawa elastyczności skóry,
  • redukcja obrzęków i likwidacja cellulitu wodnego.

W tym aspekcie endermologia wykorzystuje silną próżnię i ruchome rolki głowicy. Zbita i stwardniała tkanka tłuszczowa, ulega zmiękczeniu, co pozwala uwolnić i usunąć nawet oporny na dietę czy gimnastykę tłuszcz. Dodatkowo poprzeczne ruchy względem skóry pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, co wzmacnia i napina, a jednocześnie modeluje sylwetkę.

Endermologia LPG polecana jest także w rehabilitacji po zabiegach liposukcji, szczególnie w zakresie drenażu limfatycznego. Endermologia LPG została uznana za skuteczną metodę leczenia cellulitu, jest także polecana przez wiele instytucji medycznych na całym świecie.

Oczyszczanie organizmu z toksyn

Endermologia to w dużym uproszczeniu – intensywny masaż, który doskonale stymuluje unaczynienie oraz poprawia krążenie krwi i limfy. To z kolei drenuje nadmiar płynów, wzmaga wymianę międzykomórkową i finalnie usuwa toksyny z organizmu.

Działanie terapeutyczne

  • leczenie uszkodzeń więzadeł i ścięgien,
  • usuwanie bólów mięśni,
  • likwidowanie bólu szyjnego, pleców, stawu łokciowego, bóle kolan, stóp, dłoni,
  • likwidowanie obrzęków.

W trakcie wykonywania zabiegów endermologii w organizmie wyzwalają się endorfiny, znane jako hormony szczęścia. Koją one ból i powodują uczucie odprężenia i zadowolenia! Tak więc łączymy przyjemne z pożytecznym!

Jak przebiega zabieg endermologii

Samobieżna głowica zabiegowa, w której występuje podciśnienie zasysa fałdę skóry, która zawijana jest przez pierwszą rolkę w głowicy, a rozwijana przez drugą. Fałda ta poddawana jest rozmasowywaniu w sposób dostosowany do określonego celu terapeutycznego. Wykonywany jest szereg manewrów, dostosowywanych przez specjalistę do celu jaki chce Pacjent osiągnąć. Zabieg na ciało, wykonywany jest z pominięciem okolic piersi. Aby zapewnić komfort, masaż wykonujemy przez specjalnie zaprojektowany kostium, który chroni skórę przed mechanicznym uszkodzeniem i pozwala na wykonywanie płynnych manewrów głowicą. Intensywność zabiegu zależy od partii ciała. Pierwszy zabieg jest zawsze najbardziej intensywny, natomiast kolejne sesje wykonywane są ze zmniejszoną intensywnością. Zabieg trwa od 20 do 40 minut, w zależności od stanu pacjenta i wybranego miejsca wykonania masażu. Po takim zabiegu nie zaleca się wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych przez co najmniej 24 godziny.

konsultacja przed zabiegiem. Jest obowiązkowym elementem, podczas którego terapeuta omawia z pacjentem oczekiwane rezultaty, czas trwania i intensywność zabiegu. Należy również wziąć pod uwagę ewentualne przeciwwskazania do takiego zabiegu: ciąża, laktacja; żylaki i zakrzepowe zapalenie żył na nogach; choroby zakaźne (zapalenie płuc); aktywne procesy zapalne w stawach lub mięśniach; ostre zapalne urazy dużych naczyń (tętnic); ostry zawał serca w ciągu 6 miesięcy od jego wystąpienia; niewydolność serca z obniżoną frakcją wyrzutową; ciężka stenokardia i/lub choroba zastawkowa serca w ciągu 1 roku od jej wystąpienia.

zastosowanie oryginalnego sprzętu LPG jest wysoce zalecane. Należy również pamiętać, że sprzęt LPG powinien być używany z zachowaniem ostrożności i zgodnie z instrukcjami wydanymi przez producentów.

Endermologia oczekiwane rezultaty

Oczekiwane rezultaty po zabiegu endermologii:

  • odmłodzenie skóry – ujędrnienie i poprawa elastyczności skóry twarzy, szyi, dekoltu oraz ramion, spłycenie blizn, wygładzenie i redukcja zmarszczek, złagodzenie konturu oczu oraz ust,
  • wymodelowanie sylwetki – redukcja cellulitu i tkanki tłuszczowej, ujędrnienie skóry, zmniejszenie obwodu w poddawanych zabiegowi częściach ciała,
  • poprawa samopoczucia – wydzielanie endorfin czyli hormonów szczęścia,
  • detoksykacja organizmu – stymulacja krążenia krwi i limfy, drenaż płynów ustrojowych,
  • przygotowanie do treningu – efekt rozgrzania i przygotowania mięśni do intensywnego treningu,
  • regeneracja potreningowa – rozluźnienie mięśni po intensywnym treningu, regeneracja mikrouszkodzeń we włóknach mięśniowych,
  • przedłużenie treningu – utrzymanie temperatury ciała podczas masażu potreningowego i napięcie skóry.
  • Lipomassage z LPG Endermologie wykazano, że skutecznie leczy cellulit, zmniejsza masę tłuszczową (20%), napina tkanki (+24%) i pomaga zapobiegać powrotowi do wagi po diecie.
  • Jedynym sposobem na trwałe wyeliminowanie cellulitu jest skorygowanie przyczyn jego powstawania. Kombinacja czynników fizycznych, takich jak predyspozycje genetyczne, zatrzymywanie płynów, siedzący tryb życia i niezdrowa dieta są odpowiedzialne za tę dolegliwość, która dotyka 80-90% kobiet.

Historia endermologii

Zabieg ten wynalazł Louis Paul Guitay (stąd skrót LPG! – czyli oryginalna Endermologia), który po wypadku motocyklowym poddany został wielomiesięcznej rehabilitacji polegającej na ręcznych masażach wykonywanych w celu wygładzenia skóry. Zauważył on wtedy, że skuteczność masaży zależała przede wszystkim od siły nacisku i umiejętności masażysty. Guitay postanowił stworzyć urządzenie, która będzie naśladowało ruchy masażystów (najlepszych masażystów) oraz jednocześnie ujednolici siłę nacisku. Z początku aparat używany był do wspomagania leczenia blizn pooperacyjnych i powypadkowych. Szybko jednak zauważono silny pozytywny wpływ zabiegów na cellulit i tkankę tłuszczową. Okazało się bowiem, że masaże te mają stymulujący wpływ na układ żylny i limfatyczny, wyraźnie wspomagają wymianę komórkową. Dochodzi również do redukcji toksyn zgromadzonych w organizmie oraz do zmniejszenia retencji wody. W 1986 roku opatentowano technikę Endermologie. Aktualnie jest ona wykorzystywana głównie do zwalczania cellulitu i lokalnych otłuszczeń. Efekty są zdecydowanie spektakularne, zabieg przynosi wspaniałe rezultaty w ujędrnianiu, wyraźnie wygładza powierzchnię skóry, modeluje i kształtuje sylwetkę oraz wzmacnia tkankę łączną, a co za tym idzie ulega poprawie ogólny stan skóry.

Endermologia – wskazania do zabiegu

Endermologia – wskazania, by zdecydować się na ten podciśnieniowy masaż, to przede wszystkim:

  • odchudzanie oraz redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu – szczególnie partie ciała, które ciężko wyćwiczyć,
  • niwelowanie bólu mięśni i stawów oraz napięć – np. po intensywnym wysiłku lub przebytej kontuzji,
  • oczyszczanie z toksyn – poza tkanka tłuszczową, endermologia pobudza metabolizm, co skutkuje szybszym usuwaniem toksyn z organizmu,
  • ujędrnienie skóry po zabiegu liposukcji w miejscu, z którego odessano tłuszcz,
  • zwalczanie rozstępów – np. po ciąży lub szybkiej utracie wagi,
  • przywrócenie wiotkiej lub zniszczonej skóry twarzy, szyi, dekoltu i biustu jędrności,
  • usuwanie stanów zapalnych, urazów, bólu stawów, blizn, obrzęków nóg,
  • rehabilitacja oparzeń, zwłóknień i tkanki bliznowatej.

Endermologia – przeciwskazania

  • czynny nowotwór,
  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • zapalenie żył,
  • leczenie antykoagulantami (stosowanie leków przeciwzakrzepowych),
  • bielactwo,
  • infekcje,
  • choroby krwi.

Endermologia – skutki uboczne

Endermologia wydaje się zabiegiem wręcz idealnym. Czy zatem możemy obawiać się w przypadku tej metody jakichkolwiek skutków ubocznych? Wiele osób jako główny minus zabiegu wymienia ból. Rzeczywiście ten może się pojawić pod wpływem podciśnienia przy jednoczesnym nacisku rolek na skórę. Trzeba jednak pamiętać, że kwestia ta nigdy nie będzie jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od indywidualnego progu bólu konkretnej osoby. U większości dyskomfort nie będzie odczuwany, wręcz przeciwnie. Zabieg może okazać się relaksujący i bardzo przyjemny.

Czasem po zabiegu endermologii pacjent może zauważyć u siebie siniaki. Te najprawdopodobniej jednak miną bardzo szybko. Inne skutki uboczne? Ich występowanie jest mało prawdopodobne, chyba że mówimy o osobach, które zlekceważyły listę przeciwwskazań, ukryły swoje dolegliwości przed specjalistą i skorzystały z zabiegu. Wówczas może dojść do obrzęków, uszkodzeń skóry czy innych nieprzyjemnych objawów.

Czy można uniknąć skutków ubocznych endermologii?

Czy można zapobiec jakimkolwiek skutkom ubocznym endermologii? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim kluczowy jest wybór profesjonalnej placówki przeprowadzającej tego typu zabiegi. W renomowanych gabinetach medycyny estetycznej pracują bowiem kompetentni specjaliści, którzy korzystają z certyfikowanych i innowacyjnych sprzętów. Na podstawie swoich kompetencji i doświadczenia dobiorą odpowiedni parametr odpowiadający za intensywność pracy urządzenia i właściwy rozmiar głowicy pasujący do części ciała poddawanej zabiegowi.

W sprawdzonych miejscach przed rozpoczęciem terapii specjalista, tak jak już wspomnieliśmy, przeprowadza wywiad medyczny, by upewnić się, że nie występują żadne przeciwwskazania do skorzystania z masażu podciśnieniowego.

Endermologia w trakcie ciąży

Czy endermologia w ciąży jest bezpieczna? Podczas trwania pierwszego trymestru nie. Później – jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań od lekarza prowadzącego ciążę – to po tym okresie można poddać się zabiegom endermologii. Nie wszystkie partie ciała zaleca się wówczas masować: w ciąży lepiej zrezygnować z brzucha, piersi, pleców i ramion.

Endermologia po ciąży

Jeśli chodzi o endermologię po ciąży, to można sobie na to pozwolić 3 miesiące po porodzie, gdy skończy się okres połogu. Jeżeli karmi piersią, to endermologia nie jest wskazana – dopiero, gdy zakończy karmienie, może się poddać takiemu zabiegowi. Jeśli chodzi o kobiety po cesarskim cięciu, to w tym wypadku zabieg jest możliwy nie wcześniej niż po 6 miesiącach.

Endermologia – dodatkowe zalecenia

Aby wzmocnić efekty zabiegu drenującego, zaleca się wypijanie 2,5 l wody dziennie, systematyczną aktywność fizyczną oraz ograniczenie spożywania tłuszczów i cukrów prostych, za to wzbogacenie diety o błonnik. Zalecana seria zabiegowa to od 14 do 20 zabiegów, wykonywane 2 razy w tygodniu. Po wykonanej serii, dobrze jest wykonywać zabiegi podtrzymujące – 1 zabieg w miesiącu.

Czy rezultat po zastosowaniu Endermologie LPG jest trwały?

Tak, efekt jest trwały. Zabieg nie tylko pomoże Ci pozbyć się cellulitu, ale także zachować piękne i sprawne ciało na lata. Kiedy należy powtórzyć zabieg? Zaleca się wykonanie dodatkowych zabiegów po upływie 6 miesięcy od pierwszego kursu leczenia. Ten odstęp czasowy jest wystarczający, aby wyeliminować wszystkie nagromadzone toksyny, które w tym czasie zgromadziły się w tkance tłuszczowej.

Strój do endermologii

Endermologia twarzy nie wymaga założenia specjalnego kostiumu. Do zabiegów przeprowadzanych na ciele, pacjent otrzymuje od nas specjalny strój do endermologii, który chroni skórę przed bezpośrednim kontaktem z głowicą sprzętu. W naszej klinice można kupić kostium Endermologie Lpg, do pakietu 12 zabiegów pacjenci otrzymują go gratis. Strój do endermologii zakłada się, by chronił skórę podczas podciśnieniowego masażu przed mechanicznymi uszkodzeniami, szczypaniem oraz podrażnieniem włosków.

 

Dodaj komentarz