Łysienie androgenowe

Przyczyny łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe to najczęstsza przyczyna wypadania włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Problem nadmiernego wypadania włosów zazwyczaj nasila się z wiekiem, jednak coraz częściej dotyczy bardzo młodych mężczyzn, nawet 20-latków. U większości kobiet łysienie androgenowe nasila się po menopauzie. Łysienie androgenowe (typu męskiego i żeńskiego) ma podłoże genetyczne. Głównym winowajcą degeneracji funkcjonowania mieszków włosowych i utraty włosów jest dihydrotestosteron (DHT) – steroidowy hormon płciowy, zaliczany do grupy androgenów. Uwarunkowana genetycznie, podwyższona wrażliwość receptorów androgenowych w mieszkach włosowych, prowadzi do skrócenia fazy wzrostu włosów (anagen) oraz opóźnienia wzrostu nowych włosów. Dodatkowo nowe włosy są zdecydowanie cieńsze i słabsze. DHT atakuje mieszki włosowe, w efekcie włosy najpierw ścieniają się, by w ostatniej fazie zamienić się w pozbawione barwnika, cienkie i krótkie włosy meszkowe. Na koniec – mieszek włosowy po prostu zanika. Łysienie androgenowe to stan postępujący, który z czasem się pogarsza, powodując coraz bardziej rozległe i nieodwracalne ubytki w owłosieniu. Przebiega z charakterystycznym wzorem utraty włosów – innym u mężczyzn i u kobiet.

Łysienie androgenowe typu męskiego

W łysieniu typu męskiego włosy wypadają z okolicy czołowo – skroniowej tworząc kształt litery „M” i w okolicy szczytu głowy, często przechodząc w częściowe lub całkowite łysienie. Łysienie androgenowe typu męskiego jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn.

Może dotyczyć nawet 30-50% mężczyzn przed 50 rokiem życia. Wypadanie włosów postępuje w charakterystyczny sposób. Pierwsze objawy łysienia androgenowego to pojawienie się tzw. się zakola, a włosy przerzedzają się na szczycie głowy. Stopniowo linia włosów cofa się tworząc charakterystyczną literę „M”. Łysienie tego typu często prowadzi do częściowego lub całkowitego wyłysienia. Mimo, że łysienie androgenowe należy do niegroźnych chorób dermatologicznych bardzo istotnie wpływa na samoocenę i wśród mężczyzn cierpiących na to schorzenie jest powodem kompleksów, niepokojów, a nawet depresji.

Do oceny stopnia zaawansowania łysienia typu męskiego wykorzystuje się klasyfikację Hamiltona i Norwooda.

1 – Brak widocznych oznak wypadania włosów.
2 – Linia włosów zaczyna się cofać w okolicy skroniowo – czołowej tworząc charakterystyczny kształt litery „M”.
3 – Linia włosów cofa się coraz głębiej w okolicy czołowej i skroniowej.
4 – Linia włosów jest znacząco przesunięta w okolicy czołowej i skroniowej. W okolicy ciemieniowej zaczyna pojawiać się łysienie.
5 – Postępujące łysienie w okolicy czołowej i skroniowej oraz ogólne zmniejszenie gęstości włosów.
6 – Znaczna utrata włosów i duży obszar łysienia. Przednie obszary skroniowe i wierzchołkowe włosów połączone w jeden obszar łysienia tworzą charakterystyczną podkowę.
7 – Najbardziej zaawanasowane stadium łysienia. Linia włosów przesunięta aż do obszaru potylicznego głowy.

leczenie łysienia

Objawy łysienia androgenowego

2
2A
3
3A
3V
4
4A
5
5A
5V
6
7

 

Jak przebiega łysienie androgenowe u kobiet?

Łysienie androgenowe typu żeńskiego

W przypadku łysienia typu żeńskiego włosy stają się cieńsze i wypadają w okolicy szczytu głowy oraz okolicy czołowo-ciemieniowej z zachowaniem linii frontowej włosów, rzadko prowadząc do całkowitego wyłysienia. Łysienie dotyka kobiet w różnym wieku. Statystyki wskazują, że nawet 2/3 kobiet po menopauzie cierpi na nadmierne wypadanie włosów.

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn wypadania włosów u kobiet, w tym schorzenia, leki oraz stres fizyczny lub emocjonalny. Najczęstsza przyczyna utraty włosów jest jednak taka sama, zarówno u kobiet, jak u mężczyzn. Powodem jest łysienie androgenowe kobiet nazywane również łysieniem typu żeńskiego. Dotyczy ono linii przedziałka, która stopniowo się powiększa od szczytu głowy tworząc coraz rozleglejszą, widoczną łysinę. Inaczej niż mężczyźni, kobiety rzadko łysieją całkowicie, a linia włosów nie cofa się. Problem łysienia kobiet jest w mniejszym stopniu akceptowany społecznie, dlatego frustruje i wpływa negatywnie na samopoczucie emocjonalne i jakość życia kobiety.

Do klasyfikacji stopnia łysienia u kobiet wykorzystuje się̨ trzystopniową skalę Ludwiga opisującą dziewięć etapów wypadania włosów.

I – stopniowa redukcja gęstości włosów w okolicy szczytu głowy prowadząca do znacznego poszerzenia przedziałka z widocznym przerzedzeniem włosów w jego środkowej części
II – wypadanie włosów staje się bardziej rozproszone, odsłania coraz większy obszar skóry u szczytu głowy
III – widoczny owalny obszar z całkowitą utratą włosów u szczytu głowy oraz niewielką liczbą włosów w części czołowo – skroniowej.

I-1
I-2
I-3
I-4
II-1
II-2
III
Zaawansowane
Frontalne

Leczenie łysienia androgenowego

Egzosomy

Intensywna terapia regeneracyjna i odbudowująca dla mężczyzn i kobiet, szczególnie w łysieniu telogenowym i androgenowym.

Czytaj więcej

Terapia farmakologiczna

Terapia łysienia wykorzystująca synergiczne działanie leków antyandrogennych i poprawiających ukrwienie mieszków włosowych.

Czytaj więcej

Nici PDO

Nowatorska metoda, szczególnie dobrze odpowiadająca potrzebom kobiet.

Czytaj więcej

Lipotransfer

Terapia oparta o wykorzystanie komórek macierzystych Pacjenta. Znakomicie sprawdza się, jako zabieg przygotowujący do przeszczepu włosów.

Czytaj więcej

Indiba

Innowacyjna terapia zmiennym polem magnetycznym stymulująca odnowę, regenerację i odbudowę mieszków włosowych.

Czytaj więcej

Implanty włosów NIDO

Podskórna implantacja włosów NIDO to odpowiedź na potrzeby osób, które pragną uzyskać natychmiastowy efekt zagęszczenia fryzury.

Czytaj więcej

Laseroterapia LLLT

Laseroterapia Theradome działa biostymulująco na mieszki włosowe, hamuje wypadanie włosów i powoduje wzrost nowych, mocnych i gęstych włosów.

Czytaj więcej

Fibryna bogatopłytkowa

Kuracja fibryną bogatopłytkową w ciągu kilku/kilkunastu tygodni doprowadza do wzmocnienia włosów i wzrostu ich gęstości.

Czytaj więcej

Rewitalizacyjna terapia brwi

Innowacyjna metoda rewitalizacji osłabionych, przerzedzonych brwi, wykorzystująca mezenchymalne komórki macierzyste, czynniki wzrostu i fibrynę bogatopłytkowa.

Czytaj więcej

Trychopigmentacja

Trychopigmentacja zwana również mikropigmentacją skóry głowy to zabieg kosmetyczny, daje bardzo pozytywne rezultaty estetyczne i dużą satysfakcję Pacjentom.

Czytaj więcej

Trichotest

Trichotest analizuje 48 wariantów genetycznych przedstawiając przyczyny łysienia i rekomendacje możliwych kierunków leczenia.

Czytaj więcej

Mezoterapia witaminowa

Reguluje wydzielanie sebum, zapobiega nawrotom łupieżu, odżywia i wzmacnia włosy. Hamuje proces obumierania mieszków włosowych.

Czytaj więcej

Karboksyterapia

Pozytywnie wpływa na porost włosów i ogranicza ich wypadanie za sprawą iniekcji medycznego dwutlenku węgla.

Czytaj więcej

Mezoterapia osoczem

Stymuluje naturalne procesy regeneracji cebulek włosowych i fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Osocze pozyskujemy w separatorze Angel System.

Czytaj więcej

Mezoterapia peptydowa

Hamuje wypadanie włosów i stymuluje odrastanie nowych dzięki unikalnej formule 7 peptydów i kwasu hialuronowego dla mężczyzn i kobiet.

Czytaj więcej

Terapia komórkami macierzystymi

Silnie stymuluje regenerację i odbudowę mieszków włosowych, zatrzymuje utratę włosów w łysieniu androgenowym i pobudza wzrost nowych.

Czytaj więcej

Porozmawiajmy o rozwiązaniu Twojego problemu z włosami

UMÓW SIĘ

Sprawdź, jakie metody leczenia możemy ci zaproponować

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*