Polekowe wypadanie włosów

Wypadanie włosów wywołane przez leki, podobnie jak każdy inny rodzaj łysienia, wpływa na samoocenę i jakość życia. Szczęśliwie, w większości przypadków łysienie spowodowane lekami jest odwracalne i ustępuje po pewnym czasie od zakończenia przyjmowania zaleconych substancji.

Łysienie może być również skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Działają one toksycznie na macierz mieszka włosowego, powodując wypadanie. W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z łysieniem telogenowym i łysieniem anagenowym. Nasilenie wypadania włosów wywołane przez farmaceutyki zależy od ich typu, przyjmowanej dawki, a także od wrażliwości Pacjenta na substancje aktywne.

Łysienie telogenowe jest najczęstszą formą wypadania włosów wywołanego przez leki. Zwykle pojawia się w ciągu kilku miesięcy po zakończeniu kuracji farmakologicznej.  Znaczna liczba mieszków włosowych wchodzi w fazę spoczynku (telogen), włosy wypadają w dużej ilości. Osoby dotknięte łysieniem telogenowym tracą nawet do 70% więcej włosów dziennie niż przyjęta norma 100 włosów. 

Łysienie anagenowe zwykle pojawia się w ciągu kilku dni do tygodni po zażyciu leku. Włosy wypadają podczas fazy aktywnego wzrostu (anagen) wskutek zahamowania podziałów mitotycznych. Ten typ łysienia najczęściej dotyka osoby poddawane chemioterapii i ma ciężki przebieg. Powoduje utratę większości lub całego owłosienia skóry głowy, twarzy i ciała. Jeśli utrata włosów pojawia się w niedługim czasie po rozpoczęciu przyjmowania lekarstwa warto skonsultować się z lekarzem, który może zdecydować o zmniejszeniu dawki lub całkowitym odstawieniu leku. Wypadanie włosów wywołane przez leki, podobnie jak każdy inny rodzaj łysienia, wpływa na samoocenę i jakość życia. Szczęśliwie, w większości przypadków łysienie spowodowane lekami jest odwracalne i ustępuje po pewnym czasie od zakończonego leczenia.

leczenie łysienia

Sprawdź, jakie metody leczenia możemy ci zaproponować

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*