Farbowanie włosów w ciąży – czy jest bezpieczne?

Farbowanie włosów w ciąży

Dość często spotkać się można z zaleceniem, aby włosów w ciąży nie farbować – szczególnie w pierwszym trymestrze.
Warto szerzej skomentować to zagadnienie. Czego DOKŁADNIE się obawiamy i w jaki sposób można skutecznie ograniczać ryzyka?

Farbowanie włosów w ciąży – o czym należy pamiętać?

  • Podstawowe stwierdzenie co do farbowania włosów (nie tylko w okresie ciąży!): zewnętrzna struktura włosa jest martwa i jakikolwiek transfer cząsteczek z powierzchni czy wnętrza włosa w głąb organizmu (w szczególności do krwioobiegu) jest po prostu niemożliwy. Możliwy natomiast jest taki transfer z powierzchni skóry, w szczególności, gdy naruszona jest jej ciągłość. Drugą potencjalnie możliwą ścieżką transferu toksyn z farby do organizmu jest droga oddechowa – w słabo wentylowanym pomieszczeniu możemy wdychać unoszące się trujące pary.
  • Podstawowym ryzykiem, którego się obawiamy, jest przeniknięcie przez skórę głowy szkodliwych składników farby do krwioobiegu i dalej (poprzez łożysko) do rozwijającego się organizmu płodu. Ze względu na nie w pełni wykształcone organy (w szczególności wątrobę), które potrafiłyby „unieszkodliwić” toksyny -taka sytuacja jest groźna dla płodu. W przeszłości takim szkodliwym składnikiem farb był przede wszystkim amoniak, ułatwiający penetrację barwników w głąb włosa. Dziś jednak większość farb nie zawiera już amoniaku, lecz – nieco bezpieczniejszą monoetyloaminę (MEA).
  • Ewentualny zabieg farbowania włosów powinien być wykonywany w dobrze wentylowanym pomieszczeniu – tak, aby do minimum ograniczyć wchłanianie szkodliwych substancji drogą oddechową.

Warto pamiętać także o tym, że dość często kobiety w okresie ciąży są bardzo mocno wrażliwe na zapachy. Nieprzyjemny zapach składników farby może więc wywołać u ciężarnej duszności lub wymioty.

Sprawdź także: Wypadanie włosów w ciąży i po porodzie

  • Należy powstrzymać się od farbowania włosów jeśli skóra głowy jest podrapana, podrażniona, gdy przerwana jest jej ciągłość. Może to istotnie zwiększyć penetrację szkodliwych składników do krwioobiegu.
  • Konieczne jest wykonanie przed farbowaniem testu alergicznego. Dobrze jest wykonać test nawet wtedy, gdy używamy farby, która była dla nas w pełni bezpieczna w okresie przed ciążą – gwałtowne zmiany hormonalne sprawiają, że wrażliwość organizmu na alergeny może być zupełnie inna niż wcześniej.
  • Włosy w okresie ciąży często zmieniają się – inna jest ich grubość, skręcenie, stopień nawilżenia. Tym samym bardzo możliwe jest, że w nieco inny sposób reagować będą na stosowane zabiegi. Położona dokładnie ta sama co zwykle farba może dać nieco odmienny efekt końcowy.

Podsumowując: dbając o dobrą wentylacje pomieszczenia i wykorzystując nowoczesne farby do włosów możemy w pełni bezpiecznie korzystać z nich w drugim i trzecim trymestrze ciąży. W pierwszym trymestrze zaś rekomendujemy nieco podniesiona ostrożność w ich stosowaniu.

Zmagasz się z problemami z włosami lub skórą głowy? Umów się na konsultację do trychologa jeszcze dziś!

umów się


DOWIEDZ SIĘ JAK MOŻEMY POMÓC TWOIM WŁOSOM

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*