Wypadanie włosów to całkiem normalne zjawisko. Po intensywnej fazie wzrostu, która trwa kilka lat, każdy włos przechodzi w fazę spoczynku, by następnie wypaść. W tym samym mieszku włosowym wyrastają kolejne włosy i cykl się powtarza. Tak więc, aby nowe włosy mogły rosnąć – „stare” muszą wypaść. Codziennie tracimy ok. 100 włosów. Kiedy włosy zaczynają wypadać intensywniej niż zwykle lub, co gorsza, taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, warto ustalić przyczynę. Łysienie typu androgenowego (męskiego lub żeńskiego) jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów, istnieje też jednak szereg innych czynników mogących stanowić podłoże problemu.
Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Problem nadmiernego ścieniania i wypadania włosów zazwyczaj nasila się z wiekiem, jednak coraz częściej dotyczy bardzo młodych mężczyzn, nawet 20-latków. U większości kobiet łysienie androgenowe nasila się po menopauzie.
Łysienie telogenowe charakteryzuje się nagłym, wzmożonym wypadaniem włosów, spowodowanym zakłóceniem naturalnego cyklu wzrostu włosów. A te rosną kilka lat, po czym przechodzą w stan spoczynku, a następnie wypadają. Telogen to nazwa spoczynkowej fazy wzrostu włosów. W przypadku łysienia telogenowego początkowe fazy wzrostu włosów ulegają skróceniu (anagen, katagen) i coraz więcej z nich przechodzi do telogenu. W efekcie włosy są krótsze, szybciej wypadają i są wyraźnie przerzedzone.
Łysienie anagenowe (dystroficzne) jest nagłą formą łysienia niebliznowaciejącego, spowodowanego uszkodzeniem cebulki lub macierzy włosów anagenowych. To włosy znajdujące się w czynnej fazie wzrostu, podczas której komórki macierzy mieszków włosowych przechodzą intensywną aktywność mitotyczną. Jej nagłe przerwanie przez intensywny czynnik zewnętrzny – leki, promieniowanie, toksyny lub stan zapalny – powoduje osłabienie, a w konsekwencji całkowitą utratę włosów.
Łysienie plackowate jest przewlekłym, zapalnym schorzeniem skórnym. Powoduje uszkodzenie mieszków włosowych i wypadanie włosów. W przebiegu choroby tworzą się okrągłe, łyse „placki”, które stopniowo się powiększają. Łysienie plackowate może pojawić się w każdym wieku, jednak u większości pacjentów pierwszy epizod łysienia pojawia się już przed 30 rokiem życia. Choroba dotyka również dzieci.
Ciąża, jak słusznie przyjęło się określać, to rewolucja w życiu kobiety i to w każdym wymiarze. Ma wpływ również na kondycję włosów. W czasie ciąży nadmierne wypadanie włosów może mieć związek z łysieniem androgenowym, przewlekłą infekcją, anemią, chorobami tarczycy, niedoborami witamin i minerałów, nieprawidłową dietą, czy nadmierny stresem.
Łysienie może być również skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Działają one toksycznie na macierz mieszka włosowego, powodując wypadanie. W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z łysieniem talogenowym i łysieniem anagenowym. Nasilenie wypadania włosów wywołane przez farmaceutyki zależy od jego typu, przyjmowanej dawki, a także od wrażliwości Pacjenta na substancje aktywne.
Nadmierne wypadanie włosów bardzo często jest pochodną nieprawidłowej diety i niedoborów żywieniowych. Niezbilansowane posiłki, ubogie w witaminy i minerały, mogą osłabiać włosy i powodować ich wypadanie.
Możliwość powstrzymania nadmiernego wypadania włosów jest bardzo blisko Ciebie! Opowiedz nam, czego oczekujesz i wspólnie ustalimy plan leczenia.
Chcesz rozwiązać problem ze skórą głowy lub utratą włosów? Przygotujemy dla Ciebie profesjonalny plan leczenia. Zapraszamy na konsultację!
Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji