Wizyta u trychologa

Konsultacja trychologiczna to spotkanie pacjenta z trychologiem lub lekarzem dermatologiem, specjalizującym się w trychologii. W trakcie procesu leczenia spotkamy się zapewne kilka razy, ale pierwsza konsultacja jest kluczowa. Jej celem jest omówienie problemów z włosami lub skórą głowy, z jakimi się borykasz, zidentyfikowanie czynników, które mogą je powodować oraz opracowanie spersonalizowanego planu leczenia, aby problemy te rozwiązać.

KROK 1: WYWIAD

W pierwszej kolejności porozmawiamy o celu Twojej wizyty oraz o szczegółach Twojego problemu. Pozwoli nam to sprecyzować, z jakim przypadkiem mamy do czynienia i zidentyfikować potencjalne przyczyny problemu, z którym się do nas zgłaszasz.

Podczas konsultacji nasz specjalista zada Ci szereg pytań, aby zebrać istotne diagnostycznie informacje. Zarezerwuj sobie przynajmniej 60 minut na tę wizytę.

Czego będą dotyczyć pytania?

 • historii medycznej, przebytych i aktualnie leczonych chorób
 • zażywanych leków i suplementacji
 • potencjalnych obciążeń genetycznych w zakresie łysienia
 • stylu życia i nawyków żywieniowych
 • stosowanej pielęgnacji włosów
 • stosowanych wcześniej terapii i zabiegów w zakresie owłosionej skóry głowy
 • aktualnego stanu włosów i skóry głowy
 • oczekiwań co do podjętej terapii

Podczas wywiadu korzystamy z wcześniej przygotowanych formularzy. Takie podejście gwarantuje, że nie pominiemy żadnej istotnej kwestii, które z perspektywy Pacjenta mogą wydawać się nieistotne dla diagnozy trychologicznej. Taka ustrukturyzowana i właściwie poprowadzona rozmowa pozwala dopytać szczegółowo o wszystkie aspekty, które mogą mieć znaczenie w identyfikacji przyczyn nadmiernego wypadania włosów i/lub pogorszenia ich kondycji.

umów się

Aleksandra Urban

jak się przygotować do konsultacji?

Nie myj głowy
na 24h przed
konsultacją

Nie stosuj żadnych
produktów do
stylizacji włosów

w dniu wizyty

Przynieś wyniki
badań krwi 
z okresu ostatnich

6 miesięcy,
jeśli takie masz

Zrób listę leków
i suplementów, 
które przyjmujesz

Pamiętaj, jakich
kosmetyków do włosów

aktualnie używasz
(mogą być zdjęcia)

Nie farbuj włosów
na dwa tygodnie
przed wizytą

KROK 2: TRYCHOSKOPIA

Kolejnym etapem konsultacji jest trychoskopia – bezbolesna i nieinwazyjna analiza obrazu skóry głowy, uzyskanego za pomocą dermatoskopu lub kamery trychologicznej.

Specjalista analizuje i ocenia stan skóry głowy, gruczołów łojowych, ujścia mieszków włosowych, grubość i gęstość włosów, stan łodygi i łuski włosa. Porównuje również stan skóry i włosów w różnych obszarach głowy: na szczycie, potylicy, skroniach i przy przedniej linii włosów. W przypadku diagnozowania statystycznie najczęściej występującego łysienia androgenowego, bardzo istotne jest uchwycenie różnic w grubości włosów w obszarze potylicznym i obszarach objętych łysieniem.

Podczas badania trychoskopem specjalista ogląda w dużym powiększeniu włosy i skórę głowy, szukając oznak wypadania włosów, przerzedzenia, suchości, łupieżu lub innych dolegliwości.

Ocenia wpływ czynników zewnętrznych, które mogą przyczyniać się do problemów z włosami i skórą głowy, takich jak nadmierne używanie narzędzi do stylizacji na gorąco lub ostrych produktów do pielęgnacji włosów.

Gdy wywiad i analiza trychoskopowa nie pozwalają na jednoznaczne wskazanie przyczyn problemu konieczne mogą okazać się dodatkowe badania laboratoryjne. Ich zakres będzie dostosowany do Twojego przypadku.

Diagnostyka łysienia nie powinna koncentrować się wyłącznie na analizie wyników badań krwi. Rozpoznanie wielu powszechnie występujących rodzajów łysienia, w tym: łysienia plackowatego, łysienia bliznowaciejącego, łysienia androgenowego w ogóle nie wymaga wykonywania badań krwi.

leczenie

KROK 3: SCENARIUSZ TERAPII

Po zakończonym badaniu obrazowym trycholog omówi z Tobą wnioski z badania i wyjaśni wszelkie zidentyfikowane przez niego problemy skóry głowy i włosów. Zaproponuje również schemat leczenia.

To również moment, kiedy omówimy Twoje oczekiwania dotyczące przebiegu, czasu trwania i efektów terapii, jak również Twoją dostępność czasową i możliwości finansowe. Na tej podstawie zaproponujemy spersonalizowany plan leczenia, który zawsze jest kombinacją różnych metod i procedur trychologicznych i kosmetologicznych:

 • Przeszczepu włosów
 • Terapii komórkami macierzystymi
 • Mezoterapii igłowej
 • Karboksyterapii
 • Lipotransferu
 • Nici PDO
 • Zabiegów hi-tech (np.Indiba, fototerapia laserowa)
 • Środków farmakologicznych przyjmowanych doustnie lub aplikowanych zewnętrznie
 • Implantów włosów
 • Trychopigmentacji
 • Suplementów diety
 • Produktów do pielęgnacji skóry głowy i włosów

UMÓW SIĘ

co otrzymasz i czego dowiesz się podczas konsultacji?

Diagnozę problemu,
 jego przyczyny
i czynniki inicjujące

Wiarygodny obraz
stanu skóry głowy

i struktury włosów

Receptę od naszego
dermatologa na leczenie
farmakologiczne
jeśli okaże się konieczne 

Plan terapii
dostosowany do Twoich
oczekiwań i stylu życia

Wskazówki dotyczące
właściwej pielęgnacji
Twojej skóry głowy
i włosów

Dobór produktów
pielęgnacyjnych
dostosowanych do
Twojej skóry głowy,
włosów i problemu

Sprawdź, jakie metody leczenia możemy ci zaproponować

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*