Łysienie anagenowe

Łysienie anagenowe (dystroficzne) jest nagłą formą łysienia niebliznowaciejącego, spowodowanego uszkodzeniem cebulki lub macierzy włosów anagenowych (znajdujących się w fazie wzrostu).

Włosy anagenowe to włosy znajdujące się w czynnej fazie wzrostu, podczas której komórki macierzy mieszków włosowych przechodzą intensywną aktywność mitotyczną. Jej nagłe przerwanie przez intensywny czynnik zewnętrzny – leki, promieniowanie, toksyny lub stan zapalny – powoduje osłabienie, a w konsekwencji całkowitą utratę włosów. 

Najczęstszą przyczyną łysienia anagenowego jest chemioterapia. Łysienie anagenowe może być również spowodowane promieniowaniem jonizującym, zatruciem metalami ciężkimi oraz chemikaliami, a także infekcjami grzybicznymi i chorobami autoimmunologicznymi. Ten typ łysienia charakteryzuje się utratą włosów w sposób rozlany i często dotyczy całej powierzchni ciała, w tym brwi i rzęs.

Czasami może dojść do trwałego wyłysienia, jednak co do zasady łysienie anagenowe jest procesem odwracalnym.

Mieszki włosowe nie są objęte stanem zapalnym i zachowują zdolność produkcji włosów. Podstawowym postępowaniem terapeutycznym w leczeniu łysienia anagenowego jest identyfikacja i przerwanie działania czynnika inicjującego utratę włosów.

leczenie łysienia

Sprawdź, jakie metody leczenia możemy ci zaproponować

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*