W niniejszym materiale w obszerny, kompleksowy sposób omówimy zagadnienia związane z włosami i skórą głowy w okresie ciąży i połogu.
Spis treści:
Jeśli planujesz zajście w ciążę:
DLACZEGO wstrzymanie wskazanych wyżej terapii jest niezbędne?
Substancje zawarte w wymienionych powyżej lekach i suplementach mogą być szkodliwe dla płodu, w szczególności mogą zakłócać rozwój jego cech płciowych.
Sprawdź także: Nadmierne wypadanie włosów – jakie badania warto wykonać?
Przed ciążą, u typowej zdrowej kobiety, będziemy zazwyczaj obserwować następujące cechy związane z włosami:
Łodyga włosa zbudowana jest z keratyny otoczonej warstwą przylegających do siebie łusek. Widoczna część włosa jest tkanką martwą. Żywa część włosa wyrasta z ulokowanej w zagłębieniu mieszka włosowego brodawki. To właśnie tam przebiegają najważniejsze dla kondycji i wyglądu włosa procesy – podziały komórek macierzystych brodawki mieszka włosowego. Naczynia krwionośne otaczające mieszek włosowy dostarczają tam stale odpowiednie substancje budulcowe.
Aby dokładnie wiedzieć dlaczego w trakcie ciąży włosy przestają wypadać, zaś po porodzie zjawisko to bardzo się nasila – musimy zrozumieć na czym polega cykl wzrostu włosa. Mieszek włosowy (w uproszczeniu) funkcjonuje w kolejno następujących po sobie cyklach:
Ciąża to okres bardzo silnych i gwałtownych zmian w funkcjonowaniu całego organizmu, także najmniejszego organu naszego ciała, jakim są mieszki włosowe. Zmienia się metabolizm komórek (także komórek skóry), zmienia się poziom ukrwienia skóry. Dla zdecydowanej większości kobiet okres ciąży będzie czasem pięknych i zdrowych włosów. Wynika to z faktu, iż – ze względu na zmiany hormonalne – mieszki włosowe nie wchodzą w fazę telegenu, lecz funkcjonują wciąż (aż do porodu) w fazie anagenu. Pod koniec drugiego trymestru, zamiast typowych dla okresu przed ciążą 85% mieszków włosowych w fazie anagenu, mamy do czynienia z 95% mieszków w tej fazie!
U większości kobiet pozytywna zmiana stanu włosów jest wyraźnie zauważalna. Nie tylko istotnie zmniejsza się liczba włosów wypadających każdego dnia. Rośnie także sama LICZBA obserwowanych włosów (ma to miejsce ponieważ mniejsza niż zazwyczaj liczba mieszków włosowych jest nieaktywna – pozbawiona włosa). Czasem liczba nowych włosów w okresie ciąży sięga nawet 10 tysięcy! (co oznacza wzrost liczby włosów o blisko 10%).
Związana z ciążą „burza hormonalna” mocno wpływa na wszystkie funkcje organizmu.
Mogą także pojawić się włosy w obszarach niepożądanych, takich jak: twarz, w szczególności broda i obszar ponad górną wargą, sutki, brzuch, ramiona. W jaki sposób można pozbywać się takich włosów?
Jeśli przed zajściem w ciążę rozpoczęte były jakieś terapie leczenia nadmiernego wypadania włosów, to – po zapłodnieniu – niektóre z nich powinny zostać zmodyfikowane lub odroczone.
W okresie ciąży należy zachować szczególną ostrożność w ocenie wszelkich ryzyk – także tych związanych z ewentualnym prowadzeniem lub zaprzestaniem terapii związanych ze stanem skóry głowy i włosów.
Intensywne wypadanie włosów po porodzie jest zjawiskiem w pełni naturalnym, fizjologicznym, związanym z gwałtowną zmianą hormonalną w organizmie. Wzrost poziomu estrogenów po zapłodnieniu powoduje, że w „sztuczny” sposób mieszki włosowe utrzymywane są w fazie anagenu. Liczba wypadających naturalnie włosów mocno maleje. Po porodzie, poziom estrogenu i progesteronu gwałtownie spada, duża liczba mieszków włosowych jednocześnie kończy fazę wzrostu (anagen) i przechodzi w fazę telogenu. Po kilku(nastu) tygodniach skutkuje to dużą falą jednocześnie wypadających włosów. Wszystkie mieszki włosowe powoli (każdy w swoim tempie) wracają do „schematu” funkcjonowania sprzed ciąży. W konsekwencji przez kilka (a czasem nawet kilkanaście) miesięcy wcześniejsze proporcje pomiędzy mieszkami włosowymi znajdującymi się w fazie anagenu i telogenu – zmieniają się (na niekorzyść dla stanu naszej fryzury). Problem ten dotyka około 90% kobiet (zapewne stopień nasilenia poporodowego wypadania włosów ma podłoże genetyczne).
Nasilone wypadanie włosów pojawia się najczęściej w 3 miesiącu po porodzie. W kolejnych tygodniach wypaść może nawet 30% posiadanych włosów!. Najczęściej szczególnie widoczne jest to w obszarze skroniowym.
Według „mądrości ludowej” koniec problemów z wypadaniem włosów przypada na pierwsze urodziny potomka – i jest to całkiem precyzyjna prognoza (choć u niektórych kobiet problem trwa nawet do 15 miesięcy po urodzeniu dziecka). W tym samym czasie kobieta powinna obserwować u siebie zwiększona liczbę pojawiających się nowych, krótkich włosów (baby hair).
Wypadanie poporodowe (post-partum hair loss) jest więc zjawiskiem w pełni naturalnym, a jego skutki nie są trwałe. Nie istnieje żaden „wykrywający” test, terapia, ani lekarstwo na to zjawisko. (W uzasadnionych przypadkach lekarz specjalista może zalecić dodatkowe badania krwi: poziom żelaza oraz testy hormonów tarczycy).
Uwaga: opisane powyżej zmiany i reakcje organizmu wystąpią także (choć często w mniej nasilonej formie) w przypadku poronienia.
Jakie mogą być inne niż zmiany hormonalne przyczyny wypadania włosów po porodzie?
Jeśli podejrzewasz, że w Twoim przypadku wypadanie włosów może być związane z jedną lub kilkoma wskazanymi powyżej przyczynami – skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Koniecznie udaj się do lekarza, jeśli po porodzie oprócz wypadania włosów pojawia się:
Jeśli stan nadmiernie wypadających, słabych włosów przedłuża się ponad 12 miesięcy po urodzeniu dziecka – skontaktuj się ze swoim lekarzem. Jest możliwe, że problemy z włosami wynikają z:
Dieta wspomagająca stan włosów i skóry głowy po porodzie:
Można je znaleźć głownie w mięsie, jajkach, potrawach z żelatyną.
Sprawdź także: Dieta na wypadanie włosów
Dobrymi źródłami kwasów omega-3 i omega-6 są: tłuste ryby, orzechy włoskie i nasiona lnu, oleje roślinne.
Objawami niedoborów krzemu jest pogorszenie się kondycji włosów – ich wypadanie, kruszenie się, matowość oraz paznokci (te mogą się łamać i rozdwajać).
Krzem występuje w sporych ilościach w kaszach, pełnoziarnistych produktach, w otrębach. W krzem bogate są również warzywa takie jak marchew, buraki, czosnek, szczypiorek czy fasola. Warto jeść owoce wraz ze skórką, ponieważ krzem znajduje się właśnie w niej. Jeśli chodzi o zioła i polne rośliny, to najbogatszym źródłem krzemu jest skrzyp polny oraz pokrzywa.
Na szczególną uwagę zasługuje witamina B5, czyli kwas pantotenowy. Ma on niezwykłe właściwości utrzymywania wody w łodydze włosa, dzięki czemu uzyskujemy efekt włosów pełnych blasku, właściwie nawilżonych. Włosy nie lamią się, nie rozdwajają. Dzięki „pęcznieniu” keratyny – zwiększają swoja objętość.
Sprawdź także: Jak przyspieszyć porost włosów?
Jak wcześniej już zaznaczaliśmy poporodowe wypadanie włosów jest stanem naturalnym i ustępuje samoistnie, w miarę stabilizacji układu hormonalnego i powrotu mieszków włosowych do pracy we wcześniejszym „rytmie” (anagen-katagen-telogen).
Stosując odpowiednie zabiegi, można jednak zmniejszyć skalę zjawiska i/lub skrócić okres nadmiernego wypadania włosów. Jakie zabiegi są najczęściej polecane w analizowanej sytuacji?
Masaż, wykonywany samodzielnie lub z pomocą innej osoby, jest w 100% bezpiecznym zabiegiem, który – przy systematycznym stosowaniu – może mieć istotny wpływ na poziom ukrwienia i odżywienia skóry głowy. Można masować głowę opuszkami palców lub specjalnymi przygotowanymi do tego celu masażerami.
Mezoterapia igłowa polega na podawaniu za pomocą iniekcji odżywczych koktajli w głąb skóry głowy.
Wachlarz stosowanych preparatów jest niezwykle szeroki. Warto wyróżnić trzy wiodące grupy preparatów:
Zabiegi zazwyczaj stosowane są w seriach: 3-4 sesje, realizowane w odstępach 2-4 tygodni.
Zabiegi nie są uciążliwe, nie wymagają znieczulenia.
Przed wykonaniem mezoterapii należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej.
Osocze bogatopłytkowe to preparat pozyskiwany z krwi własnej pacjenta. Dzięki temu nie ma żadnego ryzyka jakichkolwiek reakcji alergicznych.
Zabieg ma bardzo wiele wariantów, różniących się na przykład wykorzystywanym sprzętem (wirówki), koncentracją płytek krwi i czynników wzrostu w uzyskanym końcowo preparacie. Stąd mamy także do czynienia ze zróżnicowanymi procedurami aplikacji – od pojedynczej sesji, po serie kilku zabiegów realizowanych w ostępach kilku tygodni.
Zabiegi nie są uciążliwe, nie wymagają znieczulenia.
Przed wykonaniem zabiegu PRP należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej.
Sprawdź: Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym
Karboksyterapia to zabieg bardzo szeroko wykorzystywany zarówno w medycynie, jaki i w kosmetyce. Podstawowym efektem, który jest osiągany jest bardzo istotna poprawa ukrwienia w obszarze poddanym zabiegowi. W konsekwencji lepszego ukrwienia (po kilku wykonanych zabiegach mamy nawet do czynienia z powstawaniem nowych naczyń krwionośnych!) zmienia się poziom odżywienia komórek. Stymulacja tego rodzaju przekłada się na aktywizację komórek macierzystych mieszków włosowych i szybszy odrost mocniejszych, grubszych, bardziej lśniących włosów.
Zabiegi nie są uciążliwe, nie wymagają znieczulenia.
Często stosowanym – i bardzo skutecznym! – rozwiązaniem jest łączenie karboksyterapii z innymi zabiegami (na przykład mezoterapią) w ramach bardziej rozbudowanych terapii łączonych.
Przed wykonaniem zabiegu karboksyterapii należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej.
Karboksyterapii nie wykonujemy w okresie karmienia piersią.
Sprawdź: Karboksyterapia
Urządzenia INDIBA od kilkudziesięciu lat wykorzystywane są szeroko w fizjoterapii. Od kilku lat szerzej funkcjonują w obszarze medycyny estetycznej i kosmetologii. Bazują na efektach wywoływanych w tkankach poddanych działaniu pola elektromagnetycznego o specyficznej częstotliwości 448kHz. Następujące wtedy zmiany w przepuszczalności jonowej błony komórkowej, powodują silną stymulację komórek do ich przyspieszonej i zintensyfikowanej regeneracji.
Technologia INDIBA jest niezwykle bezpieczna, praktycznie pozbawiona przeciwskazań i skutków ubocznych (zabiegu można wykonywań nawet pacjentom onkologicznym).
Zabiegi zalecane są w seriach 6-8 sesji, realizowanych w odstępach kilku dni.
Zabiegi są przyjemne (pacjent odczuwa lekki masaż ciepłą elektrodą), nie wymagają wcześniejszej konsultacji lekarskiej.
Sprawdź także: INDIBA
Zabieg infuzji tlenowej polega na wtłaczaniu (pod wysokim ciśnieniem) w głębokie warstwy skóry wysokocząsteczkowego tlenu. Zabieg prowadzi do lepszego dotlenienia i ukrwienia skóry głowy. W zależności od doboru konkretnych parametrów zastosowanego urządzenia, można niwelować różnorodne problemy skóry głowy: łojotok, łupież, nadmierne wypadanie włosów, wiele dermatoz i zapalenie mieszków włosowych.
Zabieg jest zupełnie nieinwazyjny i w pełni bezbolesny.
Pielęgnacja włosów w okresie poporodowym powinna być przede wszystkim delikatna.
Mycie włosów najlepiej rozpocząć od ich rozczesania, co ułatwi potem nałożenie szamponu i odżywki oraz zmniejszy ewentualne splątanie włosów podczas mycia.
Mokre włosy bardzo łatwo uszkodzić. Pod wpływem wilgoci łuski włosowe rozchylają się, co ułatwia splątanie i złamanie się włosów.
Bardzo źle działa na mokre włosy wysoka temperatura – gorący strumień powietrza lub rozgrzane płytki prostownicy zamieniają gwałtownie wodę zamkniętą pod łuskami w parę, która „wybuchając” niszczy strukturę łodygi włosa.
Do naturalnych składników polecanych do pielęgnacji dla kobiet ciężarnych i w okresie laktacji należą m.in.:
W czasie ciąży i laktacji zaleca się unikanie takich substancji jak:
Zaleca się używanie farby bez niszczącego zewnętrzną strukturę włosa amoniaku, rezorcyny i parabenów.
Sprawdź także: Farbowanie włosów w ciąży
Fakt karmienia piersią ma wpływ na gospodarkę hormonalną kobiety. W konsekwencji – wpływa to także na stan jej włosów i skóry głowy.
Leki bezpieczne przy karmieniu piersią:
Co do bezpieczeństwa ZEWNĘTRZNEGO (miejscowego) stosowania minoxidilu – zdania lekarzy są podzielone.
Karmienie piersią wpływa najprawdopodobniej redukująco na intensywność poporodowego wypadania włosów. Jest to jednak wpływ przemijający. (Według badania Gizienti z 2014 roku zanotowano różnice pomiędzy grupą kobiet karmiących i nie-karmiących w 4 miesiącu po porodzie. Jednak po 12 miesiącach od porodu obie grupy notowały zupełnie podobny stan włosów i skóry głowy.)
Inne badanie wskazywało z kolei na możliwość wydłużenia się okresu intensywnego poporodowego wypadania włosów u kobiet karmiących – ze względu na negatywny wpływ na włosy prolaktyny, która u karmiących utrzymuje się dłużej na podniesionym poziomie.
W okresie karmienia piersią nie wykonujemy zabiegów karboksyterapii ani mezoterapii.
Mogą być wykonywane zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego PRP.
Bezpieczne są także zabiegi fototerapii laserowej LLLT (hełmy, opaski, grzebienie) oraz stymulacji mieszków włosowych laserami wysokoenergetycznymi.
W pełni możliwe jest także wykonanie zabiegów INDIBA.
Dla karmiącej matki najbardziej szkodliwy jest brak witamin C, E, B1, B2, B6, B12, L-cysteiny, DL-metioniny, żelaza, cynku, miedzi i pantotenianu wapnia.
Zaleca się stosowanie preparatów zawierających w swoim składzie aminokwasy siarkowe egzogenne: cysteinę i metioninę. Niezbędna jest także właściwa podaż biotyny.
Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji