Jak szybko rosną włosy i jak możemy PRZYSPIESZYĆ ICH POROST? 

Zapuszczanie włosów nie jest zajęciem dla cierpliwych – potrzeba wielu miesięcy, a czasem nawet kilku lat, by uzyskać wymarzoną długość włosów. Czy warto podjąć ten trud? Na pewno tak! 

To, jak szybko rosną włosy, zależy od wielu indywidualnych czynników, jednak przyjmuje się, że średnio nasze włosy wydłużają się o ok. 1 cm miesięcznie. Wiadomo również, że proces ten na skutek działania hormonów przyspiesza między 15 a 30 rokiem życia, by później stopniowo zwalniać. Warto zaznaczyć, że te uśrednione wartości dotyczą obu płci i obejmują ludzi w różnym wieku. Powinniśmy mieć jednak świadomość, że mamy duży wpływ na to, jak szybko rosną nam włosy i w jakiej są kondycji. 

Po pierwsze: mądra pielęgnacja i rozsądna stylizacja 

Wśród najważniejszych uwarunkowań związanych ze wzrostem włosów są nasze codzienne przyzwyczajenia, które mogą pozytywnie lub negatywnie wpływać na tempo wzrostu. Na pierwszym miejscu należy wymienić szeroko pojętą pielęgnację i stylizację włosów: począwszy od mycia odpowiednio dobranym szamponem, poprzez odżywianie włosów nieobciążającymi kosmetykami, dbanie o optymalną temperaturę suszenia, prostowania lub kręcenia włosów, aż po stosowanie preparatów stylizacyjnych, takich jak pianki, lakiery i gumy.  

Często w codziennej pielęgnacji włosów zapominamy o skórze głowy, która także narażona jest na zanieczyszczenia czy zaleganie pozostałości coraz trwalszych kosmetyków do stylizacji – warto pamiętać więc o regularnym peelingu skóry głowy, który pozwala przywrócić temu obszarowi naturalny balans. Warto pamiętać o zasadzie, że jedynie dokładnie oczyszczona skóra prawidłowo przyswaja wszystkie cenne składniki odżywcze serwowane jej wraz z kosmetykami – dotyczy to całego ciała, nie tylko skóry głowy. 

W jaki sposób stymulować wzrost włosów podczas codziennej pielęgnacji i stylizacji? Należy używać specjalistycznych, przebadanych kosmetyków i preparatów przeznaczonych do konkretnego rodzaju włosów. Powinno się też unikać przegrzewania włosów, np. codziennego prostowania za pomocą prostownicy bez odpowiednich kosmetyków ochronnych lub suszenia włosów zbyt gorącym powietrzem z suszarki. 

Po drugie: odżywianie z zewnątrz i od wewnątrz 

Ponieważ łysienie androgenowe znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet, nazywane jest też łysieniem typu męskiego. A czym właściwie są odpowiedzialne za łysienie mężczyzn androgeny? To męskie hormony płciowe. Występują u obu płci, ale panowie mają ich zdecydowanie więcej. Androgeny są odpowiedzialne za libido oraz za prace gruczołów łojowych. Najważniejszym hormonem androgenowym jest wytwarzany przez komórki Leydiga oraz nadnercza testosteron. Hormon ten zostaje rozłożony przez enzym 5α-reduktazę do dihydrotestosteronu (DHT). Uważa się, że bezpośrednią przyczyną łysienia mężczyzn typu androgenowego jest nadwrażliwość na ten właśnie hormon. Wpływa on na receptory androgenowe mieszków włosowych, co skutkuje ich miniaturyzacją i w końcu zanikiem. W efekcie włosy stają się coraz cieńsze i słabsze. Łysienie u mężczyzn objawia się przede wszystkim przesunięciem linii włosów, najpierw w okolicy czołowo-skroniowej, później ciemieniowej, czyli pojawiają się tzw. zakola.

Sprawdź także, jakie badania wykonać przy nadmiernym wypadaniu włosów.

Po trzecie: styl życia ma znaczenie 

Na tempo wzrostu włosów nie bez wpływu pozostaje nasz styl życia – niestety nasze przyzwyczajenia w zdecydowanej większości przypadków negatywnie odbijają się na naszych włosach. Jeśli chcemy, by włosy mogły „rosnąć w spokoju”, musimy im w tym pomóc. Jakie zachowania są najbardziej pożądane? Regularny, ośmiogodzinny sen; zdrowa, zbilansowana dieta, nieprowadząca do niedoborów pokarmowych; unikanie używek – alkoholu i papierosów; eliminowanie ciasnego, długotrwałego wiązania włosów (np. częste, kilkunastogodzinne noszenie ciasnego koka czy końskiego ogona); unikanie długotrwałego stresu i dbałość o kondycję psychiczną – to najważniejsze wyznaczniki, które pozytywnie wpływają nie tylko na kondycję naszych włosów i przyspieszą tempo ich wzrostu, lecz także doskonale oddziałują na cały organizm.  

Sprawdź także, co jeść na wypadanie włosów

Po czwarte: daj sobie czas 

Nie należy zapominać, że kwestię tempa wzrostu włosów w dużym stopniu regulują czynniki genetyczne, na które ostatecznie nie mamy wpływu. Mimo że możemy i wręcz powinniśmy zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia tak, by nie szkodziły naszym włosom, naszym najskuteczniejszym orężem w walce o długie włosy będzie zawsze… cierpliwość.  

Współczesna medycyna może w dużym stopniu pomóc nam zadbać o włosy, odżywić je od cebulek aż po końcówki, jednak nie istnieją jeszcze naturalne metody, które doprowadziłyby do comiesięcznego wzrostu włosów o kilka centymetrów – nie należy więc wierzyć w takie obietnice składane na przykład w reklamach. Warto jednak pamiętać, że dzięki codziennym dobrym praktykom i przy wsparciu współczesnej medycyny estetycznej i kosmetologii możemy liczyć na widoczne przyspieszenie tempa wzrostu włosów oraz na ich zdecydowanie lepszą kondycję. Dzięki temu szybko zrozumiemy, że nasza upragniona fryzura tak naprawdę jest na wyciągnięcie ręki. 

Jeśli wypadające włosy wpędzają Cię w kompleksy i złe samopoczucie dobrze, że jesteś. Perfect Hair Clinic to miejsce, które powstało z myślą o Pacjentach takich, jak Ty! Skontaktuj się z nami!

umów się


DOWIEDZ SIĘ JAK MOŻEMY POMÓC TWOIM WŁOSOM

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*