Piękne, gęste i zadbane włosy to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Stan skóry głowy i włosów wiele mówi o naszym zdrowiu – niejednokrotnie to ich kondycja naprowadza nas na niezauważane dotąd niedobory czy stany chorobowe. Często to właśnie stopniowa lub nagła utrata włosów jest sygnałem alarmowym, który skłania nas do wizyty u specjalisty. Niestety nie ma jednej sprawdzonej metody, która byłaby rozwiązaniem wszystkich problemów powodujących łysienie, na szczęście jednak istnieją sprawdzone i przebadane metody walki z tą przykrą dolegliwością.
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, gdy dostrzegamy nagłą utratę włosów, jest wizyta u specjalisty. Najlepszym wyborem będzie trycholog – w centrum jego zainteresowania znajdują się właśnie włosy i owłosiona skóra głowy. Na pierwszą wizytę warto zabrać ze sobą aktualne wyniki podstawowych badań laboratoryjnych, wykaz przyjmowanych leków i suplementów, a także listę kosmetyków, które stosujemy na co dzień do pielęgnacji i stylizacji włosów. Po dokładnym wywiadzie medycznym specjalista przedstawi swoje rekomendacje, które w zależności od problemu i stopnia jego zaawansowania będą zaleceniami kosmetycznymi, farmakologicznymi lub zabiegowymi.
Sprawdź, jak wygląda wizyta u trychologa
Na liście kosmetyków, które wzmacniają włosy i wyhamowują proces wypadania, są przede wszystkim szampony, lotiony, olejki, odżywki, maski, toniki i ampułki. Zwykle polecane są one osobom, które zauważają pewne pogorszenie kondycji włosów i u których wypadanie włosów jest tylko nieco większe niż zazwyczaj. Preparaty te są stosowane zawsze zewnętrznie na nieuszkodzoną skórę głowy, a pełne rezultaty ich działania widoczne są zwykle po minimum trzech miesiącach regularnego stosowania.
Jeśli używamy kosmetyków stylizujących, warto dwukrotnie myć włosy szamponem podczas jednej kąpieli: pierwsze mycie zapewnia optymalne oczyszczenie skóry głowy i włosów, drugie zaś pozwala składnikom aktywnym działać w jak najpełniejszym wymiarze. Niektóre szampony działają najlepiej, gdy piana nie jest spłukiwana przez 2, 3 minuty – warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi stosowania zawartymi na opakowaniu. Takie kosmetyki jak ampułki, lotiony czy toniki zwykle stosowane są po każdym myciu: wciera się je w wilgotną skórę głowy, a w dni, w które nie myjemy włosów – w suchą skórę.
Istotne jest, by preparaty były indywidualnie dopasowane do aktualnych potrzeb pacjenta. Nieumiejętne dobranie kosmetyków może niestety pogorszyć stan skóry głowy i włosów, podobnie jak stosowanie domowych sposobów czy niesprawdzonych kosmetyków nieznanego pochodzenia nachalnie reklamujących się w internecie. To dlatego tak ważna jest konsultacja trychologiczna, dzięki której możemy mieć pewność, że zalecenia, które wdrażamy, są skrojone na nasze potrzeby.
Sprawdź, jakie badanie wykonać przy wypadaniu włosów.
Problem nadmiernej utraty włosów jest bardzo złożony, a diagnostyka schorzeń związanych z różnymi typami łysienia jest często nieoczywista. Leczenie farmakologiczne uwarunkowane jest więc jednostką chorobową, która doprowadziła do znacznego pogorszenia kondycji skóry głowy i włosów, a w konsekwencji do ich nasilonego wypadania.
Kluczowy w tej sytuacji jest wnikliwy wywiad medyczny obejmujący nie tylko aktualne i przebyte choroby, lecz także uwarunkowania genetyczne, przyjmowane leki i suplementy, dietę, używki, a nawet kwestie związane ze snem czy narażeniem na stres. Biorąc pod uwagę pełny obraz, specjalista jest w stanie postawić wstępną diagnozę i zlecić poszerzenie diagnostyki. W przypadku znacznej utraty włosów oprócz podstawowych badań laboratoryjnych, takich jak morfologia, zostaniemy także poproszeni o wykonanie badań specjalistycznych, np. poziomu hormonów tarczycy, żelaza czy witaminy D3. Gdy wyniki badań wskazują na niedobory mikroelementów, często wystarczy odpowiednio dobrana i regularna suplementacja.
Gdy jednak dalsza diagnostyka przynosi jasny obraz konkretnej jednostki chorobowej, z pomocą musi przyjść lekarz specjalizujący się w jej leczeniu. W takim przypadku zwykle skuteczna terapia zdiagnozowanej choroby przynosi także efekt w postaci poprawy stanu skóry głowy i włosów.
Za nadmierną utratę włosów może odpowiadać wiele różnorodnych czynników, wśród których najczęściej wymienia się genetykę, wahania hormonalne o różnej etiologii, choroby lub wręcz przeciwnie – przyjmowane leki, a także styl życia, dietę i gorszą kondycję psychiczną. Nowoczesna i odpowiednio dobrana farmakologia przynosi doskonałe rezultaty nie tylko w leczeniu choroby podstawowej, lecz także w odzyskiwaniu dobrej kondycji skóry głowy i włosów.
Gdy zmiana stylu życia i diety nie skutkuje i gdy efekty suplementacji i farmakoterapii nie dają oczekiwanych rezultatów, z pomocą przychodzą nowoczesne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, przeznaczone dla osób borykających się z nadmierną utratą włosów. Najnowsze urządzenia, przebadane preparaty i wysoko wykwalifikowani specjaliści sprawiają, że zabiegi te są tak często wybierane przez kobiety i mężczyzn w każdym wieku.
Jedną z najczęściej wybieranych metod walki o zdrową skórę głowy i piękne włosy jest mezoterapia. W zależności od wybranego preparatu, do głębszych warstw skóry wprowadzane są np. witaminy z grupy B (B3, B5, B6, B7, B9, B12) oraz tak skuteczne składniki jak polinukleotydy, arginina, glutamina, glicyna, cysteina, cynk, peptydy i kwas hialuronowy. Takie działanie przynosi widoczne wzmocnienie włosów i odżywienie cebulek, a także stymuluje tak pożądany wzrost nowych włosów. Dla wielu pacjentów jednak najważniejszym efektem mezoterapii jest zahamowanie wypadania włosów – niezależnie od tego, co jest jego przyczyną (wahania hormonalne, niedobory, stres i inne). Mimo że cały proces trwa kilka miesięcy, warto poczekać na spektakularne efekty mezoterapii.
Czytaj więcej na temat mezoterapii osoczem bogatopłytkowym
Pacjentom, u których jest już za późno na zahamowanie procesu wypadania włosów, trycholodzy proponują najnowocześniejszą obecnie metodę transplantacji włosów z użyciem robota ARTAS. Dzięki przeszczepieniu osoby, które w różnych okolicznościach straciły włosy (m.in. na skutek choroby, uwarunkowań genetycznych lub rozległych ran i blizn), mogą znów cieszyć się gęstą, bujną fryzurą.
Porozmawiaj z trychologiem Perfect Hair Clinic i dowiedz się, jakie rozwiązanie będzie dla Twoich włosów najskuteczniejsze. Zapraszamy na konsultacje!
"*" oznacza pola wymagane
Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji
"*" oznacza pola wymagane