Wypadanie włosów i łysienie u kobiet – różne odsłony jednego problemu 

Piękne, gęste i zadbane włosy to atrybut kobiecości. To, w jakiej są kondycji i jak wyglądają, może też wiele powiedzieć o zdrowiu kobiety – wzmożona utrata włosów zawsze powinna być sygnałem alarmowym skłaniającym nas do konsultacji ze specjalistą.

Łysienie u kobiet

Mimo że wypadanie włosów i łysienie częściej dotykają mężczyzn, ten wstydliwy problem nierzadko dotyczy również kobiet. To właśnie dla nich utrata włosów potrafi być zjawiskiem wręcz traumatycznym, powodującym utratę pewności siebie i znaczne pogorszenie samopoczucia, co z kolei utrudnia leczenie i oddala w czasie sukces terapeutyczny. Wypadanie włosów u kobiet jest zjawiskiem wielowymiarowym: istnieją różne typy łysienia, tak jak różne są ich przyczyny i metody leczenia. Współczesna medycyna wychodzi naprzeciw wszystkim, dla których wygląd i kondycja włosów są sprawą priorytetową. 

Wszystkiemu winny testosteron

Pierwszym i zarazem najczęstszym typem jest łysienie androgenowe, na które znaczący wpływ mają czynniki genetyczne. Bezpośrednią przyczyną łysienia androgenowego pozostają jednak wahania hormonalne związane z takimi schorzeniami jak zespół policystycznych jajników, nadczynność kory nadnerczy czy nowotwory jajnika. W przypadku tego typu łysienia utrata włosów rozpoczyna się zwykle po 30. roku życia i nasila się z wiekiem, szczególnie w okresie menopauzy. 

Jak problem ten wygląda z medycznego punktu widzenia? Dihydrotestosteron (DHT) jest aktywną biologicznie formą testosteronu, która negatywnie wpływa na receptory androgenowe zlokalizowane w mieszkach włosowych. Na skutek działania DHT faza wzrostu włosa ulega skróceniu – włosy stają się coraz cieńsze i coraz krótsze – co ostatecznie prowadzi do zaniku mieszków włosowych. W tym typie łysienia charakterystyczny jest wydłużony czas między obumarciem włosa (telogenem) a jego ponownym wzrostem (anagenem). Skutkiem tych procesów jest widoczne przerzedzenie włosów na całym obszarze owłosionej skóry głowy, szczególnie widoczne na czubku.

W parze z chorobami autoimmunologicznymi

Drugim typem łysienia, który często dotyka kobiet, jest łysienie plackowate. Charakterystyczną cechą tej przewlekłej autoimmunologicznej choroby jest powstawanie widocznie odgrodzonych obszarów zupełnie pozbawionych włosów. Nie znamy wszystkich przyczyn tej przykrej dolegliwości, jednak wiadomo, że w tej odmianie łysienia mieszki włosowe ulegają uszkodzeniu.

Choroba ta zazwyczaj dotyczy obszaru skóry głowy, jednak zdarzają się również przypadki utraty włosów z brwi, rzęs i miejsc intymnych. Z czasem łyse plamy mogą być coraz bardziej rozległe, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do całkowitej utraty włosów. Niestety nie bez wpływu pozostają czynniki związane z kondycją psychiczną chorego. Objawy choroby nasilają się na skutek pogorszenia samopoczucia, które z oczywistych względów związane jest z pogłębiającym się brakiem akceptacji zmienionego wyglądu i samej choroby. 

W związku z fazą wzrostu włosów

Dwa kolejne typy to łysienie telogenowe i anagenowe. Z pierwszym z nich, charakterystycznym dla kobiet, mamy do czynienia wtedy, gdy faza wzrostu włosa jest skrócona, co sprawia, że więcej włosów niż zwykle przechodzi w fazę wypadania (telogenu). Łysienie anagenowe związane jest natomiast z leczeniem farmakologicznym, którego działaniem niepożądanym jest właśnie wypadanie włosów i łysienie, a także z zatruciami metalami ciężkimi. Warto zaznaczyć, że włosy, które wypadają na skutek terapii przeciwnowotworowej, zaczynają odrastać nawet już po kilku tygodniach od zakończenia leczenia.

Wypadanie włosów u kobiet może mieć wiele przyczyn

Na kondycję i wygląd naszych włosów mają wpływ różnorodne czynniki. Wiele kobiet słusznie łączy ten przykry problem z wahaniami hormonalnymi, które zachodzą w naszym ciele między innymi w ciąży i po porodzie, w połogu i w czasie menopauzy. Dodatkowo nie należy zapominać o ścisłej relacji zachodzącej między naszą psychiką a całym organizmem, często bowiem zdarza się, że na wydarzenia szczególnie stresujące, wręcz traumatyczne, jak choroba czy śmierć bliskiej osoby, organizm reaguje właśnie wypadaniem włosów. Istnieje wiele przyczyn jednego problemu, stąd tak ważna jest odpowiednio wcześnie wdrożona specjalistyczna diagnostyka i zindywidualizowana terapia.

Sprawdź, jakie badania wykonać przy wypadaniu włosów

Wypadanie włosów – skutek leku czy choroby?

Wypadanie włosów może być skutkiem niepożądanym wielu leków, w tym środków przeciwzakrzepowych, antydepresyjnych, immunosypresyjnych, cytostatycznych i antykoncepcyjnych. Zwykle wszystko wraca do normy po zakończeniu terapii lub po zmianie przyjmowanego leku na inny. Jest to także naturalna reakcja organizmu na zatrucie metalami ciężkimi, np. talem lub rtęcią. 

Nadmierne wypadanie włosów często jest sygnałem alarmowym, który powinien skłonić nas do wizyty u specjalisty i przeprowadzenia rzetelnej diagnostyki. Wypadanie włosów może świadczyć m.in. o niedoborach białka, żelaza, cynku, selenu, biotyny czy witaminy D3; może być także związane z zespołem policystycznych jajników lub ich nowotworem, wahaniami hormonalnymi, nadczynnością kory nadnerczy lub nowotworem nadnerczy, chorobami immunologicznymi, przede wszystkim tarczycy (niedoczynność, nadczynność, choroba Hashimoto i Gravesa-Basedova), a także niewidocznymi na pierwszy rzut oka chorobami owłosionej skóry głowy (np. grzybica skóry).

Jak tryb życia wpływa na kondycje włosów?

Nie bez znaczenia w kontekście kondycji skóry głowy i włosów pozostaje tryb życia – nasze codzienne nawyki często nie są łaskawe dla włosów, które w reakcji obronnej mogą zacząć wypadać. Wśród najbardziej niekorzystnych czynników warto wymienić przewlekły stres, ciągłe zmęczenie, chroniczne niewyspanie, niezbilansowaną dietę, picie alkoholu i palenie papierosów. Duży wpływ na włosy mają także nasze codzienne nawyki stylizacyjne: stosowanie zbyt obciążających kosmetyków w za dużych ilościach, codzienne suszenie gorącym powietrzem i prostowanie włosów bez należytej ochrony termicznej, zbyt intensywne wycieranie mokrych włosów i częste czesanie włosów w obciążający dla nich sposób (ciasne warkocze, koński ogon, koki) to najważniejsze z nich.

Wypadanie włosów u kobiet – co robić?

Współczesna medycyna wychodzi naprzeciw kobietom, dla których wygląd i kondycja włosów jest nie tylko zagadnieniem natury estetycznej, lecz także ma duży wpływ na samoocenę, samopoczucie i samoakceptację. Najlepszą metodą walki o zdrowe, gęste włosy jest wizyta u specjalisty, który przeprowadzi dokładną diagnostykę i wdroży leczenie łysienia, dzięki któremu znów będziemy mogli cieszyć się z pięknej, bujnej fryzury. Widoczne rezultaty, pełne bezpieczeństwo i najnowsze technologie sprawiają, że zabiegi przeciwdziałające wypadaniu włosów u kobiet cieszą się coraz większym zainteresowaniem. O ich skuteczności warto przekonać się na własnej skórze – szczególnie na skórze głowy.

Łysienie u kobiet może być powodowane różnymi czynnikami, a w długim okresie prowadzić do znacznego obniżenia samopoczucia i komfortu życia. Przeszczep włosów to jedna z metod trwałego uzupełnienia ubytków owłosienia, również u kobiet.


DOWIEDZ SIĘ JAK MOŻEMY POMÓC TWOIM WŁOSOM

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*