Łysienie – czy można mu zapobiec?

przedziałek z łysieniem u kobiety

Problem łysienia dotyczy mężczyzn i kobiet. Dla obu tych grup jest trudną dolegliwością powodującą zaburzenia samooceny, pojawienie się kompleksów, a nawet zachorowanie na depresję. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby przy pierwszych zauważonych objawach nie zwlekać, a od razu zgłosić się do specjalisty. Tylko czy łysieniu da się zapobiec?

Łysienie a wypadanie włosów

Na początku musimy rozróżnić łysienie od wypadania włosów, ponieważ są to dwa różne pojęcia. Być może podczas używania szczotki bądź pod prysznicem zauważyłeś, że wypadają Ci włosy. Jest to proces jak najbardziej naturalny. Dziennie zdrowemu człowiekowi wypada około 100 włosów i w żadnym wypadku nie powoduje to łysienia. Włosów wypada więcej? Bardzo prawdopodobne, że jest to spowodowane złą pielęgnacją bądź zbyt inwazyjnym modelowaniem włosów, nieodpowiednią dietą, zaburzoną gospodarką hormonalną albo stresem. Jeśli tracisz włosy z powyższych powodów, zapobieganie wypadania jest jak najbardziej możliwe.

Z kolei łysienie uznawane jest za jednostkę chorobową. Dlatego, gdy niepokoi Cię stan Twoich włosów, należy od razu udać się do trychologa i opowiedzieć o swoim problemie. Specjalista na podstawie dokładnego wywiadu oraz badań będzie w stanie określić przyczynę wypadania włosów i zaproponować najlepszą metodę leczenia. Przyjmowanie suplementów i kupowanie w drogeriach reklamowanych środków zapobiegających łysieniu na nic się zdadzą, jeśli problem tkwi w złym funkcjonowaniu organizmu.

Czy łysieniu da się zapobiec?

Powstrzymanie wypadania włosów, choć nie zawsze jest proste, to jednak w wielu przypadkach możliwe. Często wystarczy zmienić styl życia, zdrowiej się odżywiać i stosować specjalistyczne preparaty do włosów. Niestety w przypadku chociażby łysienia androgenowego zapobieganie jest praktycznie niemożliwe. Pacjent, który zauważy u siebie wypadanie włosów już w bardzo wczesnym, nastoletnim czy młodzieńczym wieku, powinien prześwietlić historię chorobową rodziny (ojca, dziadków z obu stron). Jeśli u przodków zdarzały się takie dolegliwości, najlepiej od razu udać się do lekarza. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym na lepsze efekty możemy liczyć.

Choć w niektórych przypadkach nie da się zapobiec łysieniu, można stosować terapie farmakologiczne oraz zabiegi kosmetyczne, które poprawią stan skóry głowy. Należy jednak liczyć się z tym, że każdy Pacjent inaczej reaguje na daną metodę i często potrzeba kilku prób oraz cierpliwości, żeby zobaczyć poprawę. W przypadku gdy zapobieganie i leczenie nie jest możliwe bądź nie przynosi upragnionych rezultatów, pozostaje transplantacja włosów, która pozwala cieszyć się piękną i naturalną fryzurą.


DOWIEDZ SIĘ JAK MOŻEMY POMÓC TWOIM WŁOSOM

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*