Piloxidil – lek na łysienie androgenowe

dłoń pełna różnych leków na łysienie - piloxidil na łysienie androgenowe

Piloxidil to jeden z wielu dostępnych bez recepty leków na łysienie, opartych o minoxidil (minoksydyl) jako substancję aktywną. Piloxidil jest 2% roztworem minoxidilu. Może być stosowany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Podstawowym wskazaniem jest łysienie androgenowe, tak typu męskiego, jak i typu żeńskiego (male pattern androgenetic alopecia, female pattern androgenetic alopecia).

Piloxidil proponowany jest jako lotion (płyn do wcierania). Typowy sposób stosowania: wcieranie w suchą skórę głowy, dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Stosowanie leku hamuje wypadanie włosów (po około 8 tygodniach stosowania), wzrost gęstości włosów następuje zazwyczaj po około 4-6 miesiącach stosowania. Zaprzestanie leczenia powoduje zanik osiągniętych rezultatów w ciągu kilku miesięcy.

Kto może używać leku Piloxidil?

Piloxidil jest wskazany w leczeniu łysienia androgenowego typu męskiego (male pattern alopecia) oraz łysienia androgenowego typu żeńskiego (female pattern alopecia), u osób w wieku od 18 do 65 roku życia. Lepsze efekty obserwowane są u pacjentów w początkowych stadiach procesu wypadania włosów, w okolicach szczytu głowy (w obszarze czołowo-skroniowym obserwowane są słabsze reakcje pozytywne). Stężenie 2% jest zalecane dla kobiet. W przypadku mężczyzn lepsze rezultaty osiągane są przy zastosowaniu preparatów o stężeniu 5%.  

Jak działa Piloxidil?

Substancją aktywną w leku Piloxidil jest minoxidil. Jego działanie odkryto w latach 60. XX wieku, pierwszym zarejestrowanym lekiem był Rogaine firmy Upjohn. Obecnie leki oparte o minoxidil sprzedawane są bez recepty, w stężeniach 2% oraz 5%. (Spotykane są także preparaty o wyższym stężeniu, nawet 20%). Dokładny schemat działania minoxidilu w leczeniu łysienia androgenowego wciąż nie jest w pełni jasny. W uproszczeniu można stwierdzić, że lek poprawia ukrwienie tkanek otaczających mieszki włosowe, a to przyczynia się do ich rewitalizacji. Aby wystąpiły pozytywne rezultaty stosowania leku, niezbędne jest długotrwałe jego stosowanie.

U znacznej części pacjentów, którzy rozpoczynają kurację minoxidilem w okresie pierwszych 14-21 dni wystąpić może nasilone wypadanie włosów. Nie jest to wcale oznaką nieskuteczności leku! Wręcz przeciwnie – efekt ten to konsekwencja skrócenia się fazy telogenu w mieszkach włosowych i ich szybszego przejścia do fazy anagenu (wzrostu włosa).

Pierwsze oznaki pozytywnego działania leku obserwowane są zazwyczaj po 6-8 tygodniach codziennego stosowania. Zmniejsza się liczba wypadających włosów.

Ostateczne rezultaty, w postaci wzrostu gęstości włosów (pojawienia się nowych włosów) są zazwyczaj obserwowane po kilku miesiącach stosowania. Biorąc pod uwagę tempo wzrostu włosów można stwierdzić, że ostateczny efekt estetyczny będzie mógł być osiągnięty po 9-12 miesiącach od rozpoczęcia kuracji.

Obecny w tkankach minoxidil utrzymuje się w nich jedynie przez kilka dni, tym samym po zaprzestaniu aplikacji leku, osiągnięty efekt leczniczy (wzrost gęstości włosów) w ciągu kilu miesięcy zaniknie.

Jak podawać Piloxidil?

Piloxidil podajemy dwa razy dziennie, każdorazowo w ilości 1 ml. Do buteleczki z płynem dołączony jest aplikator, który pozwala na precyzyjne odmierzenie 5 kropel (czyli właśnie 1 ml). Substancje wmasowujemy (lekko rozcierając opuszkami palców) w czystą i suchą skórę głowy w obszarach problematycznych. Po aplikacji należy dokładnie umyć ręce. W ciągu 4 godzin po aplikacji leku nie należy moczyć włosów ani myć głowy. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki – 2 ml (10 kropel na dobę).

Osiągane rezultaty

Minoxidil to substancja o udowodnionej skuteczności w leczeniu łysienia androgenowego, tak u mężczyzn, jak i u kobiet. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Pozytywne reakcje niestety nie pojawiają się u wszystkich pacjentów. Pewien procent osób stosujących kurację, nie zaobserwuje u siebie wzrostu gęstości włosów i spadku liczby włosów codziennie wypadających.

Kuracja, którą uznawać będziemy za w pełni skuteczną przyniesie zahamowanie nadmiernego wypadania włosów i wzrost ich gęstości na poziomie od kilkunastu procent do (maksymalnie) 30 procent.

W materiałach promocyjnych (cytujących wyniki zleconego badania klinicznego) znaleźć można często stwierdzenie „nawet 74% więcej nowych włosów”. Jednak NIE odnosi się to do wzrostu ogólnej gęstości włosów, lecz jedynie do porównania skuteczności preparatu z minoxidilem z wynikiem stosowania placebo. (Cytat za piloxidil.pl: „W 32 tygodniowym, podwójnie zaslepionym, kontrolowanym placebo badaniu przeprowadzonym w 10 europejskich ośrodkach u 294 kobiet dokonano oceny ilości włosów niewelusowych na wybranym obszarze 1 cm2. W grupie kobiet stosujących miejscowo 2% roztwór minoksydylu odnotowano zwiększenie liczby włosów niewelusowych średnio o 33 włosy. Wzrost był znacząco większy niż w przypadku grupy placebo, w której odnotowano zwiększenie liczby włosów niewelusowych średnio o 19 włosów. J.P Jacobs, C.A. Szpunar, M. L. Warner: Use of topical minoxidil therapy for androgenetic alopecia in women. Int J Dermatol. 1993 Oct; 32 (10): 758-762.)

Koszty kuracji

Piloxidil sprzedawany jest w buteleczkach 60 ml, co wystarcza na przeprowadzenie 30-dniowej kuracji. Cena w większości aptek oscyluje na poziomie 22 – 30 zł za buteleczkę.

Kto nie może stosować leku Piloxidil?

Nie należy stosować Piloxidilu, w przypadku:

 • Uczulenia na minoxidil lub inny składnik leku (etanol, glikol propylenowy)
 • W okresie ciąży i karmienia piersią
 • U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym (leczonym i nieleczonym)
 • W sytuacjach, gdy w obszarach aplikacji preparatu przerwana jest ciągłość naskórka,
 • Na świeżo ogoloną skórę głowy
 • Na skórę po oparzeniu słonecznym
 • Przy występowaniu innych chorób owłosionej skóry głowy, w szczególności w łuszczycy, łojotokowym zapaleniu skóry
 • W razie stosowania na owłosioną skórę głowy innych leków (szczególnie: kortykosteroidów, retinoidów, nafty).

Nie należy stosować Piloxidilu w leczeniu łysienia bliznowaciejącego i plackowatego.

Możliwe skutki uboczne

Skutki niepożądane pojawiające się dość  często (kilka procent stosujących Pacjentów):

 • Bóle głowy
 • Świąd, także z wysypką, podrażnienie oczu
 • Pojawiające się w innych obszarach ciała nadmierne owłosienie

Skutki uboczne pojawiające się dość rzadko (kilka osób na tysiąc stosujących Pacjentów):

 • Zmniejszone ciśnienie krwi
 • Duszności
 • Zmiany koloru i struktury włosów
 • Podrażnienie w miejscu podania, łuszczenie się skóry, wysypka, rumień.

Niezwykle rzadko pojawić się mogą reakcje alergiczne, wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej (obrzęk twarzy, warg lub gardła). Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów, sprawność psychomotoryczną.

Podmiot odpowiedzialny

Aflofarm Farmacja Polska Sp z oo, 95-200 Pabianice, ul. Partyzancka 133/151.


DOWIEDZ SIĘ JAK MOŻEMY POMÓC TWOIM WŁOSOM

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*