Ile mamy włosów na głowie, czyli włosy w liczbach

kobieta z długimi włosami

Ile mam włosów na głowie – to jedno z pytań najczęściej zadawanych przez internautów. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak bardzo prosta…

Liczba mieszków włosowych, znajdujących się na powierzchni całego ciała – poza podeszwami stóp, wewnętrzną stroną dłoni oraz ustami – determinowana jest genetycznie. Mieszki włosowe powstają jedynie w okresie życia płodowego (3-4 miesiąc). Tak więc rodzimy się wyposażeni już w kompletny zestaw mieszków włosowych, a ich liczba może wahać się od 2 aż do nawet 5 milionów.

U noworodków gęstość na centymetr kwadratowy jest największa: w obszarze owłosionej skóry głowy sięga nawet 1 135 mieszków na centymetr kwadratowy, na czole noworodka znaleźć można 1060 mieszków na centymetrze kwadratowym, a skóra jego uda mieścić będzie około 480 mieszków na centymetrze. U dorosłych liczby te są znacząco mniejsze. Kolejne różnice znaleźć możemy pomiędzy rasami: typowy blondyn rasy kaukaskiej (białej) ma na głowie około 130 tysięcy mieszków, ciemnowłosa rasa kaukaska to około 110 tysięcy mieszków, zaś Azjaci, Afrykanie i rudowłose osoby rasy kaukaskiej – posiadają zazwyczaj około 90 tysięcy mieszków włosowych.

Gdzie rosną włosy?

Jeśli chodzi o rozkład włosów na ciele typowego homo sapiens: około połowy włosów mamy właśnie na głowie, nieco ponad 20% pokrywa nasz tułów, około 10% – nasze ramiona, zaś około 18% – nasze nogi.

Różnice pomiędzy poszczególnymi rasami dotyczą także typowej średnicy włosa. Włos koloru blond to od 40μm do 80μm (uwaga – 1 μm to jedna milionowa część metra, czyli 1 tysięczna część milimetra). Włosy rude i brązowe rasy kaukaskiej mają średnicę od 50μm do 90μm. Rozmiary włosa Afrykańczyków to od 60μm do 100μm. Najgrubsze są włosy Azjatów z Dalekiego Wschodu: od 80μm do 120μm.

Jak długie rosną włosy?

Kolejnym ważnym obszarem tematu „włosy w liczbach” jest charakterystyczna dla danej lokalizacji maksymalna długość włosa. Zależy ona od genetycznie zaprogramowanej długości cyklu wzrostu włosa – zwanego anagenem (o cyklach wzrostu włosa piszemy tu). Ponieważ długość anagenu silnie różni się w zależności od lokalizacji mieszka włosowego – maksymalna długość włosów w poszczególnych miejscach naszego ciała także będzie różna. I tak – maksymalna długość włosów na głowie to około 1 metra (faza anagenu może trwać nawet do 6 lat). Włosy łonowe i z pach mogą osiągać od jednego do 5 centymetrów (faza anagenu trwa tam około 3-4 miesięcy). Najkrótszym czasem trwania fazy anagenu charakteryzują się włosy rzęs – w tym przypadku anagen to jedynie około 2-3 tygodni. W konsekwencji rzęsy urosnąć mogą nam do maksymalnej długości około 10-12 milimetrów (przy czym rzęsy powieki górnej są około 3-4 milimetry dłuższe od tych występujących na powiece dolnej).

Jak szybko rosną włosy?

Ostatnią wartą uwagi kwestią jest szybkość wzrostu włosa. Ona także jest uwarunkowana genetycznie i zależy od lokalizacji danego mieszka włosowego na naszym ciele. Najszybciej rosną włosy na podbródku – ponad jeden milimetr w trzy dni. Niewiele wolniej rosną włosy na głowie: 0,35 mm dziennie, czyli jeden centymetr na miesiąc. Najwolniejszy jest wzrost włosów brwi – jedynie 0,166 mm dziennie, czyli mniej niż 5 milimetrów na miesiąc.

Sprawdź także: Jak szybko rosną włosy? Jak przyspieszyć porost włosów?

Dane liczbowe zaczerpnięte zostały z pracy: Vogt, McElwee, Blume-Peytavi: Hair Growth and Disorders, Springer 2008.


DOWIEDZ SIĘ JAK MOŻEMY POMÓC TWOIM WŁOSOM

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*