Łupież a wypadanie włosów

kobieta ma łupież i czesze blond włosy szczotką

Łupież jest jednostką chorobową, która kojarzy się z uporczywym swędzeniem oraz mało estetycznymi płatkami na naszych ubraniach… Warto pokreślić, że w szczególnych przypadkach może prowadzić również do wypadania włosów. W tym artykule wyjaśnimy więc pojęcie łupieżu i jego skutków.

Czym jest łupież?

Skóra głowy każdego człowieka posiada swoistą mikroflorę (w większości składają się na nią bakterie Gram-dodatnie z rodzaju Propionibac-terium, Staphylococcus oraz drożdżaki Malassezia), która będąc w równowadze pełni funkcję obronną i ochronną. Gdy ta równowaga zostaje zaburzona przez czynniki zewnętrzne (kosmetyki, częste przesuszanie lub przegrzewanie skalpu) lub wewnętrzne (stres, problemy hormonalne, niedobory cynku i selenu, obniżenie odporności) na naszej głowie pojawia się łupież.

Czy łupież powoduje wypadanie włosów?

Wyróżniamy dwa różne typy łupieżu – suchy i tłusty. Pierwszy z nich jest powodowany nadmiernym złuszczaniem się naskórka i charakteryzuje się białą lub szarawą barwą. Ten typ łupieżu jest bardzo powszechny (nawet co drugi Europejczyk okresowo go dostaje!), stosunkowo łatwo go wyleczyć i rzadko prowadzi do wypadania włosów (choć gdy towarzyszy mu intensywne swędzenie, drapanie skóry może mechanicznie osłabić mieszki włosowe).

W wyniku długotrwałego, nieleczonego łupieżu suchego lub wraz ze zwiększonym łojotokiem łuszcząca się skóra staje się miejscem namnażania grzybów i bakterii – wtedy mamy do czynienia z bardziej niebezpiecznym łupieżem tłustym. Można go łatwo poznać po żółtych i wilgotnych płatkach naskórka, które utrzymują się przy powierzchni skóry i tworzą mało estetyczną skorupę. Często towarzyszy mu również stan zapalny skóry, objawiający się swędzeniem, zaczerwienieniem i w wielu przypadkach również wypadaniem włosów.

Leczenie łupieżu tłustego jest długim i skomplikowanym procesem, a odrastanie utraconych włosów i przywrócenie równowagi skórze głowy może się przeciągać miesiącami i latami, warto więc profilaktycznie zadbać o siebie zanim dojdzie do tego stanu.

Jak pozbyć się łupieżu?

  1. ogranicz intensywną stylizację i przesuszanie włosów (np. suszenie, prostowanie)
  2. zadbaj o dokładne spłukiwanie włosów podczas mycia i stosuj nie drażniące kosmetyki dopasowane do potrzeb Twojej skóry
  3. nie zaniedbuj pierwszych objawów łupieżu tłustego – w przypadku podejrzeń czym prędzej skontaktuj się ze specjalistą

DOWIEDZ SIĘ JAK MOŻEMY POMÓC TWOIM WŁOSOM

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*