Przeszczep włosów za granicą

pasażer na lotnisku trzyma kartę pokładową bo wyjeżdzą na przeszczep włosów za ganicą

Przeszczep włosów, wykonywany z powodów estetycznych, nie jest w Polsce refundowany. Jest to jednocześnie jeden z droższych zabiegów funkcjonujących w medycynie estetycznej – jego koszt może często przekraczać dwadzieścia tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że część osób zainteresowanych wykonaniem transplantacji włosów poszukuje rozwiązań obniżających cenę zabiegu. Może się to na przykład wiązać z wykonaniem przeszczepu włosów poza granicami Polski, na przykład w Turcji.

Przeszczep włosów – Stambuł i Europa

Turcja stała się w ostatnich latach centrum tego segmentu medycyny estetycznej, ściągając atrakcyjnymi cenami medycznych turystów przede wszystkim z obszaru bliskiego wschodu, ale także z Rosji i Europy. W samym Stambule działa około 300 klinik zajmujących się przeszczepami! Bardzo często mamy do czynienia z kompleksowo organizowanymi wielodniowymi wyjazdami, zarówno z elementami wypoczynku w nadmorskich kurortach, jak i zabiegami medycyny estetycznej.

Na co zwracać uwagę przy przeszczepie włosów za granicą?

Wykonawca

Tak w przypadku wykonania zabiegu w Polsce, jak i za granicą kluczowym czynnikiem jest operator: jego osobiste przygotowanie i doświadczenie. Nie bez powodu podkreślamy: „osobiste”! Lekarz bez doświadczenia, wykonujący zabieg w renomowanej klinice – nadal pozostaje lekarzem bez doświadczenia…. Przed podjęciem decyzji zadbaj o weryfikację kompetencji osoby dedykowanej do wykonania Twojego zabiegu. Niech jej nazwisko będzie jednoznacznie wpisane w podpisywaną przez Ciebie umowę. Sprawdź jakie jest jego doświadczenie w wykonywaniu tego samego zabiegu, któremu Ty masz być poddany. Upewnij się, że cały zabieg będzie wykonywany przez lekarza. Niestety częste są przypadki, że lekarz obecny jest na przykład tylko podczas znieczulenia, a zasadnicza część zabiegu przeszczepu włosów realizowana jest przez przyuczonych do tego techników (bez żadnych medycznych kwalifikacji). Szczególnie często taka sytuacja ma miejsce w klinikach wykorzystujących urządzenie ARTAS.

Opieka po zabiegu

Sprawdź jak będzie wyglądała opieka ze strony kliniki już po wykonanym zabiegu. W jaki sposób, z kim, w jakim języku będziesz mógł rozmawiać o ewentualnych problemach? Przez jak długi czas będziesz miał dostęp do kliniki? Jakimi kompetencjami będzie dysponować osoba, z która będziesz miał kontakt?

Ubezpieczenie. W jaki sposób ubezpieczony jest zabieg? Jak skonstruowana jest umowa pomiędzy kliniką, a Pacjentem – czy jest jasno określona strona, która ponosi odpowiedzialność za ewentualne komplikacje po zabiegu? Czy strona ta ma właściwe ubezpieczenie? Czy zabieg, któremu masz podlegać jest na pewno objęty zakresem polisy?

Skala zabiegu

Osoby bez właściwego doświadczenia często przywiązują nadmierną uwagę do deklarowanej liczby włosów, które miały by zostać przeszczepione podczas jednego zabiegu. Na zagadnienie to warto spojrzeć z kilku perspektyw:

Potrzeby estetyczne – dziś i w przyszłości. Inaczej będziemy spoglądać na niezbędna skalę zabiegu przeszczepu włosów w przypadku osoby mającej dwadzieścia kilka lat, a inaczej w przypadku osoby czterdziestoletniej. Ważne jest by rozumieć dynamikę procesu łysienia konkretnego Pacjenta, prawdopodobne tempo tego procesu i zakres.

Możliwości obszaru dawczego. Ta perspektywa jest często pomijana, a jest niezwykle ważna. Niestety, właśnie w przypadku zabiegów wykonywanych w ramach „turystyki medycznej” dość często spotykamy się ze zjawiskiem nazywanym „overharvesting” – pobranie z obszaru potylicznego nadmiernej liczby graftów. Negatywne skutki takiej sytuacji są w zasadzie niemożliwe do zniwelowania. Niestety znanych jest wiele przypadków, gdy nastawiona jedynie na własny zysk klinika wykonuje zabieg o zbyt dużej skali, bezpowrotnie niszcząc włosy w obszarze dawczym (potylica). Szeroko pisze o tym – prezentując często wstrząsające zdjęcia – wiodące na świecie stowarzyszenie grupujące profesjonalistów z obszaru przeszczepu włosów: International Society of Hair Restoration Surgery (www.ishrs.com).

Parametr używany do zakomunikowania skali zabiegu. W komunikacji zagadnień związanych z przeszczepem włosów używa się zasadniczo dwóch określeń: włos oraz graft. Ważne jest, by rozumieć, ze pojęcia te NIE są tożsame. Graft – to inaczej mówiąc zespół mieszkowy. U zdrowych (nie cierpiących na łysienie androgenowe) osób zespół mieszkowy zawiera najczęściej dwa lub trzy włosy (średnia statystyczna to około 2,3 włosa na zespół mieszkowy). Osoby u których rozwinęło się łysienie androgenowe mają znacznie więcej zespołów mieszkowych zawierających jeden włos. W określaniu zakresu planowanego zabiegu zazwyczaj używa się liczby graftów. W ramach dużego zabiegu realizowanego metodą FUE przeszczepia się zazwyczaj około 1500 – 2000 graftów. Sytuacja, w ramach której pacjentowi można – podczas jednej sesji – przeszczepić więcej graftów, są absolutnie wyjątkowe (oznaczają bardzo dużą gęstość włosów w obszarze potylicznym).

Koszt zabiegu

Koszt związany z wykonaniem zabiegu zazwyczaj definiowany jest w połączeniu z liczbą przeszczepianych graftów. W Polsce, w ramach metody FUE, koszt „za graft” mieści się najczęściej w zakresie od 12 do 15 złotych. Cena za przeszczepiony zespół mieszkowy metodą paskową (STRIP) jest niższa i mieści się w zakresie od 8 do 11 złotych. W krajach nastawionych na obsługę „turystów medycznych” – jak na przykład Turcja – dość często można spotkać się z kwotową wyceną zabiegu – niezależnie od liczby pobranych graftów. Absolutną koniecznością jest jednak wtedy doprecyzowanie: jaka jest planowana wielkość zabiegu? Kto, kiedy i w jaki sposób będzie ją definiować? Czy skala zabiegu określana będzie liczbą włosów, czy zespołów mieszkowych?

Podejmując decyzje o tym, gdzie wykonać zabieg przeszczepu włosów, warto oceniać zagadnienie z wielu perspektyw. Koszty zabiegu zdecydowanie nie powinny być perspektywą dominującą. Kluczowe są argumenty związane z jakością samego zabiegu i jego bezpieczeństwem.


DOWIEDZ SIĘ JAK MOŻEMY POMÓC TWOIM WŁOSOM

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*