Zalecenia po przeszczepie włosów – Pielęgnacja skóry głowy

pielęgnacja skóry głowy po przeszczepie

Podane poniżej zalecenia dotyczą sytuacji, gdy zabieg przeszczepu został wykonany metodą FUE lub SAFER/Neograft. Zalecenia pooperacyjne dla metody STRIP (paskowej) są nieco inne. Przeszczep włosów realizowany metodą FUE, a także SAFER/Neograft jest zabiegiem o niskiej inwazyjności. Nie wymaga uciążliwej i długiej rehabilitacji. Właściwa pielęgnacja skóry pozwoli na jej szybką i pełną regenerację. Warto więc stosować się do zestawu prostych zaleceń pozabiegowych.

Zalecenia ogólne

Zazwyczaj Pacjent wychodzi do domu bez opatrunku (przy zabiegu o niewielkiej skali) lub (w typowej sytuacji) w opatrunku „transportowym”, może nałożyć luźne nakrycie głowy. Zabieg jest prowadzony w znieczuleniu miejscowym i nie jest bolesny – jest jednak nużący i męczący. Wskazany jest więc kilkugodzinny odpoczynek.

Jeśli w pierwszych godzinach po zabiegu odczuwalny jest ból głowy można przyjąć leki, np. paracetamol lub pyralginę.

Wskazane jest powstrzymanie się od używek: alkohol, mocna kawa, papierosy – najlepiej przez pierwsze 7 dni.

Przez kilka dni po zabiegu, optymalne jest by w czasie snu głowa była uniesiona pod kątem 45 stopni (istotne jest aby zmniejszać prawdopodobieństwo obrzęku, a przede wszystkim by mechanicznie nie usunąć jeszcze nie „zagnieżdżonych” graftów).

Czego należy unikać po przeszczepie?

W okresie rekonwalescencji – nie mniej niż 3 tygodnie – należy zrezygnować z wszelkich odżywek, lakierów czy żeli do włosów – poza środkami zaleconymi wyraźnie przez klinikę.

Przez 3-4 pierwsze tygodnie po zabiegu nie należy używać kasków motocyklowych, narciarskich czy rowerowych.

Do czasu kompletnego zagojenia się ranek, należy wyeliminować sytuacje bezpośredniej styczności skóry głowy ze zwierzętami domowymi, w szczególności lizanie i drapanie skóry!

Nie należy także uprawiać sportów wymagających podniesionej intensywności ćwiczeń, pływania, sportów motocyklowych i rowerowych oraz aktywności powiązanej z wysokim nasłonecznieniem.

Pielęgnacja miejsca biorczego (zakola / szczyt głowy)

Przeszczepione cebulki są „zakorzenione” w otaczających tkankach w ciągu 2-3 dni.

Przez pierwsze 24 godziny po zabiegu należy co 3-4 godziny spryskiwać obszar biorczy roztworem soli fizjologicznej lub aplikować wodę termalną w aerozolu (np. La Roche Possay lub Avene).

Pierwsze mycie głowy – dokładnie zgodnie z instrukcją kliniki.

Następnego dnia po operacji można umyć głowę pod prysznicem używając przez 5 min ciepłej, bieżącej wody – nie dotykając miejsc operowanych. Nie należy używać ręcznika ani suszarki.

W ten sposób należy myć głowę przez 4-5 dni po zabiegu. W kolejnych dniach można już włączyć do mycia delikatny szampon (ph 5,5 – 5,8), przy czym preparat delikatnie wklepujemy w skórę głowy. Dopiero  w 10-14 dniu po zabiegu możemy rozprowadzać szampon delikatnymi ruchami okrężnymi. (Szerzej o szamponach pielęgnacyjnych i ich ph piszemy tutaj).

Strupki odpadają w ciągu 7-10 dni po operacji. Nie należy się obawiać, że przeszczepione cebulki wypadną razem ze strupkami!

Pielęgnacja miejsca dawczego (z tyłu głowy)

Do przeszczepu używane są sztance ekstrakcyjne o niewielkich rozmiarach, zazwyczaj 0,8 mm lub 0,9 mm. Powstałe ranki zabliźniają się więc szybko i bez problemów, nie wymagając specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zazwyczaj strupki z ranek odpadają same po około 6 – 8 dniach.

Mycie w pierwszych dniach po zabiegu

Przez pierwsze 24 godziny po zabiegu należy co 3-4 godziny spryskiwać obszar biorczy roztworem soli fizjologicznej lub aplikować wodę termalną w aerozolu (np. La Roche Possay lub Avene).

Jeśli nie powoduje to nadmiernej bolesności obszar dawczy można myć wodą i środkiem myjącym już po 48 godzinach od zabiegu. Jeśli jest to bolesne – po prostu używamy delikatnego, spokojnego strumienia letniej wody.

Do osuszania miejsca dawczego używamy ręcznika papierowego, delikatnie dociskając go do skóry.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów lub odstępstw od przewidywanego przebiegu rekonwalescencji należy NATYCHMIAST skontaktować się z kliniką.

Smarowanie skóry po przeszczepie

Czym smarować skórę głowy po przeszczepie?

Na zagadnienie to można spojrzeć z dwóch perspektyw: mycie głowy oraz pielęgnacja skóry głowy.

Mycie głowy po przeszczepie: używamy szamponów nawilżających. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie się do indywidualnych wytycznych wydanych przez klinikę. W pierwszych dniach po zabiegu konieczne jest stosowanie delikatnego szamponu nawilżającego. Po kilku/kilkunastu dniach po wykonanym zabiegu przeszczepu możliwa jest korekta/zmiana rekomendowanego szamponu – w zależności od tego, w jaki sposób przebiega proces gojenia się skóry w newralgicznych obszarach.

Pielęgnacja skóry głowy.

Poza spryskiwaniem solą fizjologiczną nie zalecamy stosowania jakichkolwiek maści czy kremów. Działania takie są ewentualnie uzasadnione w przypadkach, gdy dochodzi do pojawienia się stanów zapalnych (z czym mamy do czynienia niezwykle rzadko!).


DOWIEDZ SIĘ JAK MOŻEMY POMÓC TWOIM WŁOSOM

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*