Niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku i jak długo cierpisz z powodu łysienia, od upragnionych gęstych włosów mogą dzielić cię tylko trzy kroki. Sprawdź, co czeka cię przed zabiegiem, w jego trakcie i po nim, by jak najlepiej przygotować do zabieg transplantacji włosów.
Przed przeszczepieniem włosów niezbędna jest konsultacja medyczna ze specjalistą, który kwalifikuje do zabiegu. To właśnie on określi, jaki typ łysienia doprowadził do utraty włosów, a także oceni, na jaki efekt zabiegu może liczyć pacjent. Specjalista ze szczegółami opowie także o metodzie i przebiegu zabiegu, o stosowanym znieczuleniu, a także o rekonwalescencji i spodziewanych rezultatach.
Zanim jednak zostanie ustalony termin zabiegu, konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych, zleconych przez lekarza po konsultacji. Należy także poinformować specjalistę o wszystkich lekach i preparatach, które przyjmujemy na stałe. Kilka dni przed zabiegiem należy odstawić leki przeciwzakrzepowe zawierające kwas acetylosalicylowy (m.in. popularną aspirynę czy Acard) – robimy to jednak dopiero po konsultacji z lekarzem, który przepisuje nam takie leki. Dodatkowo od dnia poprzedzającego zabieg nie wolno pić mocnej kawy i spożywać alkoholu.
Na zabieg należy zgłosić się z umytymi łagodnym szamponem i wysuszonymi włosami. Tego dnia nie stosujemy już żadnych kosmetyków stylizujących. Warto także pamiętać o zjedzeniu lekkiego śniadania (zabieg trwa kilka godzin) oraz o swobodnym, wygodnym ubraniu, które będziemy mogli zdjąć, a później założyć bez podrażniania skóry głowy. Można także zadbać o swoje samopoczucie i zabrać ze sobą coś, co nie pozwoli nam się nudzić. Czasem pacjenci w trakcie zabiegu słuchają muzyki lub audiobooków, co nie tylko odpręża, lecz także sprawia, że czas spędzony w gabinecie mija zdecydowanie szybciej.
Zabieg przeszczepienia włosów wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – pacjent jest cały czas przytomny i może odczuwać ucisk lub dotyk, jednak nie odczuwa bólu. Robot ARTAS, którego używamy do przeszczepiania włosów, charakteryzuje się szybkością i doskonałą precyzją. Mimo że tradycyjne metody przeszczepiania włosów w swojej kilkudziesięcioletniej historii także przeszły ewolucję, to jednak innowacyjność, dokładność i szybkość robota ARTAS nie ma sobie równych.
Lekarz zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami raz jeszcze wyznacza obszar, z którego będą pobierane mieszki włosowe (obszar dawczy – zwykle okolice potylicy), oraz miejsca, w które będą one przeszczepiane (obszar biorczy). Następnie odpowiednio zaprogramowany robot automatycznie – choć pod stałą kontrolą lekarza – przeprowadza ocenę włosów pod kątem ich jakości i możliwości skutecznego przeszczepienia. Robot pobiera tzw. grafty, nie dopuszczających do ich uszkodzenia, co jest kluczowe w powodzeniu całego przedsięwzięcia. Kolejnym zadaniem, jakie wykonuje robot ARTAS, oczywiście nadal pod pełną kontrolą specjalistów, jest wykonanie nakłuć w miejscu, w które mają być przeszczepione włosy. Na tym etapie możliwe jest szerokie zindywidualizowanie działania robota ARTAS – kwestią odpowiedniego zaprogramowania jest to, jak gęsto mają być przeszczepione włosy, czy pod jakim kątem mają rosnąć w przyszłości.
Ostatnim etapem procedury jest umieszczenie mieszków włosowych w przygotowanych uprzednio miejscach. Gdy wszystkie grafty znajdą się już w obszarze biorczym, zabieg przeszczepienia włosów dobiega końca. Na wizytę w klinice warto zarezerwować cały dzień – zabieg zwykle trwa od 4 nawet do 8 godzin, w zależności od tego, ile graftów trzeba przeszczepić, by osiągnąć zaplanowane rezultaty.
Bezpośrednio po zakończeniu przeszczepienia zalecany jest krótki odpoczynek w sali pozabiegowej. Pacjent tego samego dnia może sam prowadzić samochód i wrócić do domu. W czasie pierwszej nocy po zabiegu nie powinno się opierać głowy o poduszkę – najbardziej wskazana i najbezpieczniejsza jest pozycja półsiedząca. Dobę po zabiegu ma miejsce pierwsza wizyta kontrolna.
W czasie pierwszych dni po zabiegu nie należy drapać skóry poddanej zabiegowi ani jej pocierać, trzeba też unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz przegrzewania się, także w solarium i w saunie. Pierwsze doby mogą przynieść niewielki ból i dyskomfort obszaru biorczego i dawczego – pomocne mogą okazać się łagodne doustne środki przeciwbólowe. Z czasem na głowie pojawiają się małe strupki, które odpadają same w przeciągu tygodnia do dwóch – specjalista przeprowadzający zabieg zaleci stosowanie specjalistycznych kremów i maści, dzięki którym proces gojenia będzie przebiegał szybciej i sprawniej. Po 5–6 dniach można zacząć polewać letnią wodą skórę głowy, a po około 10 dniach – myć ją i masować.
Są to jedynie ogólne zalecenia pozabiegowe – indywidualne zawsze ustala lekarz, który bierze pod uwagę stan zdrowia pacjenta i jego tryb życia. Stosowanie się do zaleceń jest niezwykle istotne w procesie rekonwalescencji – specjalista przekazuje je ustnie i w formie pisemnej. To, jak pacjent stosuje się do wskazań lekarskich, ma ogromne znaczenie w kontekście powodzenia zabiegu i jego efektów.
Sprawdź zalecenia po przeszczepie włosów.
Wielu pacjentów w niedługim czasie po transplantacji obserwuje, że przeszczepione włosy wypadają – jest to zupełnie naturalny objaw, który nie powinien wzbudzać naszych obaw. Warto pamiętać, że grafty potrzebują ok. 3 miesięcy, by prawidłowo przyjąć się w nowym miejscu. Widoczne efekty zobaczymy jednak już po 6 miesiącach, a na pełne rezultaty przyjdzie nam czekać do 12 miesięcy po zabiegu. Transplantacja włosów w niemal 100% przypadków jest zabiegiem przeprowadzanym jednorazowo – to znaczy, że jeden zabieg wystarcza, by uzyskać satysfakcjonujące efekty.
Jak widać, wystarczą trzy kroki, by cieszyć się upragnioną fryzurą. Wystarczy odważyć się, by je wykonać
Trzy kroki i możesz cieszyć się upragnioną fryzurą. Wystarczy odważyć się, by je wykonać. Prześlij nam zdjęcia łysiejących miejsc, a nasi specjaliści skonsultują Cię online i zaproponują dedykowane rozwiązanie.
Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji