Czym jest łysienie trakcyjne? Przyczyny, objawy, metody leczenia

Łysienie trakcyjne

Spis treści:

  1. Jakie są przyczyny łysienia trakcyjnego?
  2. Objawy łysienia trakcyjnego
  3. Zaawansowane łysienie trakcyjne
  4. Czy łysienie trakcyjne można wyleczyć?
  5. Jakie terapie można stosować w leczeniu łysienia trakcyjnego?
  6. Jak uniknąć łysienia trakcyjnego?

Łysienie trakcyjne (zwane także łysieniem z pociagania, ang.: traction alopecia) to przerzedzenie i utrata włosów na skutek czynników mechanicznych: nadmiernego i długotrwałego naciągania włosów i/lub ucisku i podrażniania mieszków włosowych. Włosy wypadają w zwiększonej ilości, a jednocześnie włosy odrastające są osłabione, cienkie i krótsze niż włosy zdrowe. W przypadku długotrwałego utrzymywania się działania negatywnych przyczyn wywołujących uszkodzenia mieszków włosowych może dojść do trwałych zmian, polegających na powstaniu bliznowacenia. Takie zmiany są już niestety nieodwracalne.

Łysienie trakcyjne może występować tak u dzieci, jak i u osób dorosłych (obu płci).

Jakie są przyczyny łysienia trakcyjnego?

Zasadniczo istnieją dwie grupy przyczyn prowadzących do łysienia trakcyjnego:

  • niewłaściwe nawyki fryzjerskie
  • mikrourazy mieszków włosowych związane z używanym nakryciem głowy

Nawyki fryzjerskie

Łysienie trakcyjne może być spowodowane na przykład długotrwałym stosowaniem ciasno upiętych fryzur (koków, kucyków, dredów, warkoczy, tak zwanych cornrows), jak również stosowaniem doczepek przedłużających włosy albo użyciem wałków fryzjerskich podczas snu. Negatywne skutki (osłabienie, kruszenie, wypadanie) powodować może każde długotrwałe naciąganie włosów

Mikrourazy mieszków włosowych

Inną możliwą przyczyną łysienia trakcyjnego są mikrourazy mieszków włosowych związane z długotrwałym oddziaływaniem mechanicznym nakrycia głowy – szczególnie niebezpieczne są tu kaski ochronne (narciarskie, rowerowe czy budowlane), ale także na przykład noszone zbyt często turbany czy sztywne czapki.

Sprawdź także: Jakie badania wykonać przy nadmiernym wypadaniu włosów?

Objawy łysienia trakcyjnego

Podstawowym objawem łysienia trakcyjnego jest oczywiście nadmierne wypadanie włosów – w szczególności w takich obszarach, jak okolice skroni i za uszami, w przedniej linii włosów lub na czubku głowy (w zależności od konkretnej przyczyny: stosowanej fryzury lub drażniącego mieszki włosowe nakrycia głowy). Wypadają głównie włosy z pierwszych rzędów, co powoduje, że ogólna linia włosów ulega przesunięciu w tył. Jeśli przedziałek zawsze robiony jest w tym samym miejscu – może ulec poszerzeniu. Objawy towarzyszące to:

  • zaczerwienienie, bolesność i nadmierne napięcie skóry głowy,
  • miejscowy świąd skóry głowy,
  • sucha, łuszcząca się skóra glowy,
  • nadmierna wrazliwość na dotyk,
  • kruche, łamiące się włosy,
  • punktowe stany zapalne (ropne guzki).

Charakterystyczny jest brak jakichkolwiek nacieków zapalnych w dowolnym momencie przebiegu choroby. 

W badaniu histologicznym w pierwszej fazie choroby widoczna jest zwiększona liczba mieszków włosowych znajdujących się w fazie katagenu i telogenu. W zaawansowanych fazach – zwiększa się liczba obecnych włosów vellus.

Zaawansowane łysienie trakcyjne

W przypadku, gdy – pomimo wystąpienia pierwszych objawów łysienia trakcyjnego – działanie konkretnej przyczyny nie zostanie powstrzymane, łysienie może przejść w zaawansowane stadium, charakteryzyjące się:

  • intensywnym i trwałym (nieodwracalnym) przerzedzeniem włosów w dotknietym schorzeniem obszarze,
  • recesja linii włosów (w szczególności w obszarze skroni, za uszami, na przedniej linii włosów oraz na czubku głowy),
  • zaawansowany stan zapalny i swędzenie skóry wokół mieszków włosowych,
  • zmianami w teksturze włosów: włosy kruche, łamliwe i przesuszone.

Czy łysienie trakcyjne można wyleczyć?

W przypadku zaobserwowania u siebie pierwszych niepokojących objawów warto jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą: profesjonalnym trychologiem lyb specjalizującym sie w problemach włosów dermatologiem. W ramach kompletnej diagnozy wykorzystana będzie trychoskopia – analiza powiększonego obrazu skóry głowy plus szczegółowy wywiad – pozwalają na jednoznaczne zidentyfikowanie problemu. 

Usunięcie przyczyny łysienia trakcyjnego zazwyczaj prowadzi do samoistnego odrostu. Można go przyspieszyć (zintensyfikować odrost) przez zastosowanie odpowiedniej terapii stymulującej.

W większości przypadków nie jest konieczne sieganie do farmakoterapii, wystarczające dla osiagnięcia pożądanych rezultatów są terapie trychologiczne. 

Trzeba dać włosom „odpocząć” od obciążających je fryzur, zrezygnować ze spania z włosami nakręconymi na wałki czy częstego stosowania mocno ściągających włosy ozdób i akcesoriów. Rozczesywanie włosów powinno być delikatne, a na noc włosy powinny pozostawać rozpuszczone. 

Należy pamiętać, że na efekty w postaci odrostu włosów zawsze będzie trzeba czekać około 4-6 miesięcy.

Jakie terapie można stosować w leczeniu łysienia trakcyjnego?

W przypadku zdiagnozowania łysienia trakcyjnego warto rozważyc podjęcie następującej terapii:

  • Farmakoterapia. Z dobrym skutkiem stosowany jest na przykład doustnie przyjmowany minoxidil (bardzo często łącznie z ograniczającymi stany zapalne kortykosteroidami). Terapia minoxidilem zazwyczaj obejmuje okres około 6-9 miesięcy, zaś kortykosteroidy: zewnętrznie kilka razy w tygodnou lub iniekcyjnie – co 2-3 miesiące. (wartościowa publikacja na ten temat to na przykład: Kim&Craiglow: Treatment of traction alopecia with oral minoxidil, JAAD Case Report 2022 ; https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9039860/ )
  • Mezoterapia igłowa. Śródskórne, iniekcyjne podanie aktywnej substancji: odżywiającej i wzmacniającej mieszki włosowe. Wachlarz stosowanych w takich przypadkach składników jest bardzo szeroki, zazwyczaj znajdziemy tam witaminy, tropokolagen, biotynę czy nawilżający kwas hialuronowy.
  • Karboksyterapia. Seria zabiegów karboksyterapii silnie poprawia ukrwienie skóry głowy, a to z kolei przekłada się na znaczące polepszenie odżywienia mieszków włosowych.
  • Osocze bogatopłytkowe. Bezpieczny (autologiczny) zabieg, silnie stymulując funkcjonowanie osłabionych mieszków włosowych.
  • Fototerapia LLLT (terapia światłem LED). Stosuje się zazwyczaj kilka barw światła jednocześnie: czerwoną, żółtą i niebieską.
  • Stymulacja mieszków włosowych za pomocą urządzenia INDIBA.
  • Silna stymulacja mieszków włosowych z wykorzystaniem komórek macierzystych (pobranych z tkanki tłuszczowej pacjenta – zabieg autologiczny).

W skrajnych przypadkach, bardzo zaawansowanego łysienia trakcyjnego można zastosować przeszczep włosów (oczywiście ma to sens jedynie w przypadku, gdy ustała przyczyna wywołująca samo łysienie oraz – co bardzo ważne! – gdy całkowicie wyciszone zostały towarzyszące łysieniu trakcyjnemu stany zapalne). 

Źródło zdjęć: Pracownia Fryzjerska Sztos Wuos, Warszawa

Jak uniknąć łysienia trakcyjnego?

Aby uniknąć łysienia trakcyjnego należy:

  • ostrożnie korzystać z akcesoriów do włosów (spinek, uchwytów, gumek), szczególnie gdy są one wykorzystywane każdego dnia. 
  • nie przywiązywać się długotrwale do konkretnej fryzury obciążającej włosy i mieszki włosowe (ciasno splatane warkocze, kucyki, itp). Często zmieniać upięcia włosów.
  • ostrożnie korzystać z dopinek i przedłużania włosów, ograniczać używanie ciasnych opasek, wsuwek czy spinek;
  • korzystać z dobrej jakości kasków, z odpowiednio miękkim i delikatnym wyścieleniem.

Niezwykle istotne jest także jak najszybsze podjęcie środków zaradczych, gdy tylko zaobserwuje sie pierwsze objawy łysienia trakcyjnego. Absolutnie kluczowe jest wyeliminowanie przyczyn negatywnego zjawiska i zastosowanie odpowiedniej terapii wzmacniającej włosy. 

Zobacz także: Stres a wypadanie włosów

Zmagasz się ze wzmożonym wypadaniem włosów? Umów się na konsultację do trychologa jeszcze dziś!

umów się


DOWIEDZ SIĘ JAK MOŻEMY POMÓC TWOIM WŁOSOM

"*" oznacza pola wymagane

Imię*
Nazwisko*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

"*" oznacza pola wymagane

Imię*
Nazwisko*