Zakola – czym są i jak powstają?

młody meżczyzna w okularach, z brodą, jasnymi, krótkimi włosami z zakolami

Zakola, czyli nadmierne przerzedzanie się włosów na linii czoła to problem, który w dużej mierze dotyczy mężczyzn, chociaż cierpią z jego powodu także kobiety. Co gorsza, pojawienie się zakoli to defekt kosmetyczny, który nie objawia się wyłącznie u osób starszych. Coraz więcej młodych osób się z nim zmaga. Zgodnie ze statystykami, zakola pojawiają się aż co u trzeciego mężczyzny między 25 a 45 rokiem życia.

Przyczyny powstawania zakoli

Zakola to efekt jednego z typów łysienia: androgenowego. Zazwyczaj włosy przerzedzają się w okolicach skroni, czasami także na czubku głowy, tworząc łyse miejsce – tonsurę. Z czasem te dwa miejsca łączą się, tworząc nieestetyczny efekt niemal całkowitego łysienia. Zazwyczaj wyróżnia się siedem faz postępowania tego procesu.

Tak naprawdę nadal nie wiadomo dlaczego dochodzi do łysienia androgenowego. W dużej mierze sprawcą zamieszania jest genetyka. Poza nią wydaje się, że kluczowe znaczenie może mieć dihydrotestosteron, czyli DHT. Jest to hormon, który powoduje obkurczenie się mieszków włosowych. Za sprawą tego działania włosy nie mogą wzrastać prawidłowo, a więc wkrótce pojawiają się łyse miejsca na głowie.

Za powstawanie zakoli odpowiadać mogą również niedobory witamin i minerałów na skutek nieprawidłowo zbilansowanej diety, na przykład braków żelaza. Także stres ma z pewnością nieprawidłowy wpływ na przemiany zachodzące w mieszkach włosowych. Czasami te przyczyny występują łącznie, pogłębiając tylko problem.

Zakola – jak leczyć?

Każde leczenia należy rozpocząć od prawidłowego rozpoznania problemu i jego przyczyn. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u dermatologa. To specjalista powinien sprawdzić, czy problem z przerzedzaniem się włosów nie leży w zakażeniu grzybiczym. Zleci on również badania laboratoryjne, w tym oznaczenie poziomu hormonów tarczycy oraz morfologię krwi. Jeżeli okaże się, że to w tym leży problem, lekarz zaproponuje odpowiednie kroki.

Jednak prawdopodobne jest, że nie będzie można wskazać jednoznacznej przyczyny pojawienia się tego defektu. Nie zaszkodzi zmiana stylu życia, wprowadzenie bardziej zróżnicowanej diety oraz suplementacja w przypadku stwierdzenia niedoborów.

Dalszym krokiem powinno być zastosowanie specjalistycznych wcierek z minoksydylem, który wzmacnia i odżywia włosy, zmniejszając problem z ich wypadaniem. Oczywiście takie pozytywne działanie to konieczność wielu tygodniu systematycznego stosowania. Jeżeli to nie pomaga, czas skorzystać z pomocy trychologa, który zaproponować może takie zabiegi jak mezoterapia, karboksyterapia, czy kriomasaż.

W sytuacji, kiedy mniej inwazyjne sposoby nie działają, pozostaje skorzystanie z usług profesjonalnej kliniki. Przeszczep włosów jest to z pewnością metoda bardzo skuteczna, która w niedługim czasie pozwala na nowo cieszyć się wspaniałą czupryną. Dowiedz się więcej na temat tej metody, aby odpowiednio przygotować się do przeprowadzenia zabiegu. Poznaj także inne metody walki o piękne włosy.


DOWIEDZ SIĘ JAK MOŻEMY POMÓC TWOIM WŁOSOM

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*