Współczesna medycyna proponuje szeroki wachlarz możliwych środków zaradczych. Warto zauważyć, że w tym obszarze następuje wyjątkowo dynamiczny rozwój – dostępne terapie są coraz bardziej skuteczne. Można też coraz lepiej dopasowywać je do indywidualnej sytuacji i potrzeb danego Pacjenta.
Wśród najpopularniejszych, dostępnych dziś terapii łysienia androgenowego znajdują się terapie oparte o środki farmakologiczne i suplementy diety, mezoterapie igłowe, terapie światłem laserowym LLLT, terapie medycznym dwutlenkiem węgla, komórkami macierzystymi, mezoterapie osoczem bogatopłytkowym, czy przeszczepy włosów.
Współczesna medycyna daje nam wiele różnorodnych możliwości, z których warto korzystać. Wiele metod zastosowanych równolegle, będzie się wspierać w swoich działaniach. Osiągane rezultaty będą dzięki temu większe i trwalsze – dając pełnię satysfakcji Pacjentowi.
Leczenie schorzeń
trychologicznych w
terapiach łączonych
Sprawdź, do której metody leczenia się kwalifikujesz!
Łysienie to przypadłość, która niejednokrotnie spotyka wielu mężczyzn. Choć częściej występuje po ukończeniu 50 roku życia, zdarza się, że również młodsze osoby mogą uskarżać się na nadmierne wypadanie włosów i pojawiające się coraz większe zakola lub przerzedzenia na szczycie głowy. Istnieją jednak skuteczne metody, które pozwalają podjąć leczenie łysienia u mężczyzn. Jeżeli zauważyłeś u siebie recesję linii włosów lub pojawiającą się łysinę na czubku głowy oraz nadmiernie pojawiające się przetłuszczenia skóry, warto zgłosić się na konsultację, aby omówić sposób leczenia i wdrożyć odpowiednią terapię dopasowaną do twojej przypadłości.
Co zrobić, kiedy pojawia się łysienie u mężczyzn? Leczenie jest zróżnicowane i uzależnione od rodzaju i zaawansowania choroby. To właśnie dlatego w pierwszej kolejności konieczna jest konsultacja z trychologiem, który dokładnie przebada, czy twoje ubytki mieszków włosowych mają podłoże w łysieniu androgenowym oraz jak bardzo jest zaawansowany proces wypadania. Może zdarzyć się tak, że kuracja, którą zastosujesz będzie wymagać wyłącznie włączenia do codziennej diety suplementów oraz środków farmakologicznych lub stosowania preparatów zewnętrznych w postaci wcierek, które mają na celu pobudzenie komórek mieszków włosowych do ponownego wzrostu. W przypadku silniejszych ubytków będzie konieczne podjęcie terapii z wykorzystaniem mezoterapii, światła laserowego lub przeszczepu włosów.
Przygotujemy dla Ciebie profesjonalny plan leczenia.
Zapraszamy na konsultację!
Pierwszym etapem zawsze musi być dogłębna diagnoza, oparta o szczegółowy wywiad i analizę obrazu trychoskopowego.
Szczegółowy scenariusz indywidualnej terapii uzgadniamy dokładnie z Pacjentem, uwzględniając stopień zaawansowania łysienia, możliwości zaangażowania czasowego ze strony Pacjenta oraz dostępny budżet.
Terapia zazwyczaj (choć nie zawsze) składa się z kilku etapów: przygotowania do głównego zabiegu, zasadniczej procedury leczniczej (najczęściej jest to przeszczep włosów lub terapia komórkami macierzystymi) oraz serii zabiegów utrwalających osiągnięty rezultat.
Szczególnie trudnym przypadkiem, jest zawsze leczenie łysienia androgenowego w przypadku młodych mężczyzn – często w okolicach dwudziestego roku życia. W ich przypadku spotykamy się z wieloma ograniczeniami – nie wchodzi w grę wykonanie przeszczepu włosów, raczej nie sprawdzą się terapie wymagające wysokiej systematyczności i codziennych czynności pielęgnacyjnych. Wiele osób z tej grupy będzie także chciało powstrzymać się od terapii farmakologicznej finasterydem – ze względu na mało prawdopodobne, lecz jednak możliwe skutki uboczne.
Terapia musi się więc koncentrować na jak największym spowolnieniu negatywnych procesów, na powstrzymaniu postępującej degradacji mieszków włosowych.
Optymalną kombinacją terapeutyczną jest w takiej sytuacji wykonanie zabiegu Regenera Activa, który zrewitalizuje osłabione mieszki włosowe. Jako terapię wspierającą przyjąć można serię zabiegów iPRF. Jeśli tryb życia Pacjenta na to pozwala – warto jeszcze wzmocnić efekty terapii poprzez kilkumiesięczne używanie urządzenia laserowego LLLT, np. Theradome.
W przypadku mężczyzn w średnim wieku można już bezpiecznie sięgać po znacznie szerszy wachlarz środków terapeutycznych. Przede wszystkim można zmienić linie włosów przez ich przeszczep. Można także z większą pewnością sięgać po skutecznie powstrzymujące proces łysienia środki farmakologiczne oparte o finasteryd. Kluczowym elementem podnoszącym skuteczność planowanego przeszczepu włosów jest wcześniejsze przygotowanie mieszków włosowych do transplantacji. Jeśli 2-4 miesiące przed planowanym przeszczepem wykonany zostanie zabieg Regenera Activa – będziemy dysponować znacznie zdrowszymi, silniejszymi mieszkami włosowymi. Podobny efekt możemy osiągnąć wykonując zabieg mezoterapii PRP (optymalnym rozwiązaniem byłoby wykonanie krótkiej serii zabiegów, na przykład na osiem, pięć i dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem transplantacji).
Takie połączenie dwóch zupełnie różnych w swojej naturze terapii – przeszczepu włosów i Regenera Activa lub przeszczepu i PRP daje nam dwojakie korzyści.
Po pierwsze wzmacnia i odżywia mieszki włosowe przeznaczone do przeszczepu – dzięki czemu lepiej się one przyjmują na nowym miejscu, a proces gojenia się przebiega szybciej
Po drugie, w obszarach objętych procesem łysienia androgenowego, gdzie mamy do czynienia z procesem osłabianie się, degeneracji i obumierania mieszków włosowych – dzięki terapii iniekcyjnej proces ten zostanie zahamowany i odwrócony. Zrewitalizowane mieszki włosowe znów produkować będą nie jeden, lecz więcej włosów; miniaturowe włosy vellus odrodzą się i powrócą do właściwej długości i grubości. Osiągniemy więc wzrost gęstości włosów – także na obszarze nie objętym przeszczepem.
Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji