Jak działa Finasteryd?

tabletki finasteryd na wypadanie włosów wysypane z opakowania na stół

Pacjenci zmagający się z łysieniem androgenowym mają wiele wariantów leczenia swojej przypadłości. Przed wyborem najlepszego z nich, każdy pacjent powinien przejść szczegółowy wywiad oraz dowiedzieć się o możliwych różnorodnych metodach leczenia łysienia.

Metody te dzielą się tak naprawdę na dwie grupy. 

  • Pierwsza to środki, które mogą przynieść szybki efekt pięknej, bujnej fryzury, nie niwelują jednak przyczyn łysienia. Do grupy takich terapii należy na przykład przeszczep włosów.
  • Druga grupa to działania hamujące lub odwracające postępowanie procesu łysienia. Te metody wpływają bardziej na same przyczyny tego procesu.

Zarówno przeszczep włosów, jak i implantacja sztucznych włosów NIDO to metody, które dają oczywiście szybki, widoczny efekt estetyczny. Nie są to jednak działania, które leczą przyczyny łysienia, a jedynie rekompensują jego efekty. Łysienie w dużej mierze jest uwarunkowane genetycznie. Dlatego żeby przeszczep dał efekt na dłużej, konieczne jest zadbanie o metody terapeutyczne, które hamować będą proces miniaturyzacji i obumierania mieszków włosowych. 

Finasteryd

Jedną z podstawowych metod działających przyczynowo jest finasteryd. To syntetyczny związek będący inhibitorem 5- -α reduktazy steroidowej typu II, czyli substancją hamującą aktywność tego enzymu. Jego działanie polega na blokowaniu dihydrotestosteronu, czyli pochodnej testosteronu. Enzym ten występuje także w mieszkach włosowych. Zauważono, że w łysiejących obszarach skóry głowy występuje zwiększone stężenie DHT. Finasteryd, zmniejszając  stężenie DHT na obszarze dotkniętym łysieniem, hamuje proces miniaturyzacji mieszków włosowych.

Finasteryd podaje się doustnie w formie tabletki.

Minoksydyl

Minoksydyl w różnym stężeniu stosuje się jako wcierkę do włosów. Takie zewnętrzne stosowanie daje możliwość szybkiego dotarcia do źródła problemu. Bardzo często te dwie opisane wyżej metody stosuje się łącznie, aby spotęgować dobre efekty. Ich działanie jest sprawdzone pod względem medycznym.

Pozostałe metody terapii

Nie są to oczywiście wszystkie wykorzystywane terapie łysienia androgenowego. Do innych zalicza się również takie działania jak: naświetlanie laserem LLLT, karboksyterapia, mezoterapie igłowe. Wszystkie wymienione terapie mają za zadanie wzmocnienie i rewitalizację mieszków włosowych. Dzięki temu wyrośnięte włosy będą mocniejsze i mogą rosnąć dłużej.

Przeszczep włosów nie jest więc tak naprawdę jedyną metodą działania w przypadku łysienia androgenowego. Trzeba go połączyć z innymi metodami terapii, przede wszystkim z doustnym przyjmowaniem finasterydu. Dopiero w takim przypadku, kiedy zablokuje się niekorzystne działanie DHT, jest szansa na podtrzymanie wspaniałego efektu przeszczepu. Dzięki finasterydowi kosztowny przeszczep da właściwe skutki.


DOWIEDZ SIĘ JAK MOŻEMY POMÓC TWOIM WŁOSOM

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*