Odbudowa mieszków włosowych z komórek macierzystych (iPSC)

Kolejny ośrodek naukowy – Sanford-Burnham Medical Research Institute, USA – publikuje pozytywne wyniki badań nad możliwością pełnej odbudowy struktur mieszków włosowych z pozyskanych od dorosłego pacjenta komórek macierzystych. Procedura opiera się na wykorzystaniu tak zwanych indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC – induced pluripotent stem cells).

Źródło: Stanford Burnham Medical Research Institute. https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/85779.php

Zakończony już etap badań wykazał pełną skuteczność stosowanej techniki, przy czym odbudowane struktury mieszków włosowych implantowane były do skóry myszy. Kolejny etap będzie już związany z testami prowadzonymi w całości z uczestnictwem ludzi. (pełny tekst tutaj)

Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste powszechnie uznawane są za jeden z najbardziej obiecujących kierunków medycyny regeneracyjnej. Kluczową zaletą jest łatwość pozyskania „zwykłych” (czyli nie- pluripotencjalnych) komórek od pacjenta i ich późniejsze przekształcenie w komórki macierzyste o właściwościach zbliżonych do komórek zarodkowych. (szerzej np. tutaj)

2 komentarze do wpisu „Odbudowa mieszków włosowych z komórek macierzystych (iPSC)”

 1. Dzien dobry mam dwa pytanka otoz;ile sesji potrzeba na satysfakctnujacy efekt finalny oraz jaki jest koszt takiej uslugi.Z powazaniem M.R

  Odpowiedz
  • Dziękujemy za kontakt.
   Niestety nie potrafimy jednoznacznie odpowiedzieć na postawione pytanie. Aby móc w pełni udzielić informacji na zadane pytanie, zapraszamy Pana do Kliniki. Każdego Pacjenta traktujemy bardzo indywidualnie, każdy problem jest też inny.
   Pozdrawiamy, Zespół Perfect Hair Clinic.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz