Sposoby na wypadanie włosów – kosmetyczne, farmakologiczne i zabiegowe

mezoterapia skóry głowy

Piękne, gęste i zadbane włosy to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Stan skóry głowy i włosów wiele mówi o naszym zdrowiu – niejednokrotnie to ich kondycja naprowadza nas na niezauważane dotąd niedobory czy stany chorobowe. Często to właśnie stopniowa lub nagła utrata włosów jest sygnałem alarmowym, który skłania nas do wizyty u specjalisty. Niestety nie ma jednej sprawdzonej metody, która byłaby rozwiązaniem wszystkich problemów powodujących łysienie, na szczęście jednak istnieją sprawdzone i przebadane metody walki z tą przykrą dolegliwością.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, gdy dostrzegamy nagłą utratę włosów, jest wizyta u specjalisty. Najlepszym wyborem będzie trycholog – w centrum jego zainteresowania znajdują się właśnie włosy i owłosiona skóra głowy. Na pierwszą wizytę warto zabrać ze sobą aktualne wyniki podstawowych badań laboratoryjnych, wykaz przyjmowanych leków i suplementów, a także listę kosmetyków, które stosujemy na co dzień do pielęgnacji i stylizacji włosów. Po dokładnym wywiadzie medycznym specjalista przedstawi swoje rekomendacje, które w zależności od problemu i stopnia jego zaawansowania będą zaleceniami kosmetycznymi, farmakologicznymi lub zabiegowymi.

Sprawdź, jak wygląda wizyta u trychologa

Kosmetyczne sposoby na wypadanie włosów – zadziałaj od zewnątrz

Na liście kosmetyków, które wzmacniają włosy i wyhamowują proces wypadania, są przede wszystkim szampony, lotiony, olejki, odżywki, maski, toniki i ampułki. Zwykle polecane są one osobom, które zauważają pewne pogorszenie kondycji włosów i u których wypadanie włosów jest tylko nieco większe niż zazwyczaj. Preparaty te są stosowane zawsze zewnętrznie na nieuszkodzoną skórę głowy, a pełne rezultaty ich działania widoczne są zwykle po minimum trzech miesiącach regularnego stosowania. 

Jeśli używamy kosmetyków stylizujących, warto dwukrotnie myć włosy szamponem podczas jednej kąpieli: pierwsze mycie zapewnia optymalne oczyszczenie skóry głowy i włosów, drugie zaś pozwala składnikom aktywnym działać w jak najpełniejszym wymiarze. Niektóre szampony działają najlepiej, gdy piana nie jest spłukiwana przez 2, 3 minuty – warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi stosowania zawartymi na opakowaniu. Takie kosmetyki jak ampułki, lotiony czy toniki zwykle stosowane są po każdym myciu: wciera się je w wilgotną skórę głowy, a w dni, w które nie myjemy włosów – w suchą skórę.

Istotne jest, by preparaty były indywidualnie dopasowane do aktualnych potrzeb pacjenta. Nieumiejętne dobranie kosmetyków może niestety pogorszyć stan skóry głowy i włosów, podobnie jak stosowanie domowych sposobów czy niesprawdzonych kosmetyków nieznanego pochodzenia nachalnie reklamujących się w internecie. To dlatego tak ważna jest konsultacja trychologiczna, dzięki której możemy mieć pewność, że zalecenia, które wdrażamy, są skrojone na nasze potrzeby.

Farmakologia w służbie pięknym włosom – terapia i suplementacja

Problem nadmiernej utraty włosów jest bardzo złożony, a diagnostyka schorzeń związanych z różnymi typami łysienia jest często nieoczywista. Leczenie farmakologiczne uwarunkowane jest więc jednostką chorobową, która doprowadziła do znacznego pogorszenia kondycji skóry głowy i włosów, a w konsekwencji do ich nasilonego wypadania. 

Kluczowy w tej sytuacji jest wnikliwy wywiad medyczny obejmujący nie tylko aktualne i przebyte choroby, lecz także uwarunkowania genetyczne, przyjmowane leki i suplementy, dietę, używki, a nawet kwestie związane ze snem czy narażeniem na stres. Biorąc pod uwagę pełny obraz, specjalista jest w stanie postawić wstępną diagnozę i zlecić poszerzenie diagnostyki. W przypadku znacznej utraty włosów oprócz podstawowych badań laboratoryjnych, takich jak morfologia, zostaniemy także poproszeni o wykonanie badań specjalistycznych, np. poziomu hormonów tarczycy, żelaza czy witaminy D3. Gdy wyniki badań wskazują na niedobory mikroelementów, często wystarczy odpowiednio dobrana i regularna suplementacja.

Gdy jednak dalsza diagnostyka przynosi jasny obraz konkretnej jednostki chorobowej, z pomocą musi przyjść lekarz specjalizujący się w jej leczeniu. W takim przypadku zwykle skuteczna terapia zdiagnozowanej choroby przynosi także efekt w postaci poprawy stanu skóry głowy i włosów. 

Za nadmierną utratę włosów może odpowiadać wiele różnorodnych czynników, wśród których najczęściej wymienia się genetykę, wahania hormonalne o różnej etiologii, choroby lub wręcz przeciwnie – przyjmowane leki, a także styl życia, dietę i gorszą kondycję psychiczną. Nowoczesna i odpowiednio dobrana farmakologia przynosi doskonałe rezultaty nie tylko w leczeniu choroby podstawowej, lecz także w odzyskiwaniu dobrej kondycji skóry głowy i włosów.

Medycyna estetyczna – sposób na rozwiązanie problemu utraty włosów

Gdy zmiana stylu życia i diety nie skutkuje i gdy efekty suplementacji i farmakoterapii nie dają oczekiwanych rezultatów, z pomocą przychodzą nowoczesne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, przeznaczone dla osób borykających się z nadmierną utratą włosów. Najnowsze urządzenia, przebadane preparaty i wysoko wykwalifikowani specjaliści sprawiają, że zabiegi te są tak często wybierane przez kobiety i mężczyzn w każdym wieku. 

Jedną z najczęściej wybieranych metod walki o zdrową skórę głowy i piękne włosy jest mezoterapia. W zależności od wybranego preparatu, do głębszych warstw skóry wprowadzane są np. witaminy z grupy B (B3, B5, B6, B7, B9, B12) oraz tak skuteczne składniki jak polinukleotydy, arginina, glutamina, glicyna, cysteina, cynk, peptydy i kwas hialuronowy. Takie działanie przynosi widoczne wzmocnienie włosów i odżywienie cebulek, a także stymuluje tak pożądany wzrost nowych włosów. Dla wielu pacjentów jednak najważniejszym efektem mezoterapii jest zahamowanie wypadania włosów – niezależnie od tego, co jest jego przyczyną (wahania hormonalne, niedobory, stres i inne). Mimo że cały proces trwa kilka miesięcy, warto poczekać na spektakularne efekty mezoterapii.

Czytaj więcej na temat mezoterapii osoczem bogatopłytkowym

Pacjentom, u których jest już za późno na zahamowanie procesu wypadania włosów, trycholodzy proponują najnowocześniejszą obecnie metodę transplantacji włosów z użyciem robota ARTAS. Dzięki przeszczepieniu osoby, które w różnych okolicznościach straciły włosy (m.in. na skutek choroby, uwarunkowań genetycznych lub rozległych ran i blizn), mogą znów cieszyć się gęstą, bujną fryzurą. 

Porozmawiaj z trychologiem Perfect Hair Clinic i dowiedz się, jakie rozwiązanie będzie dla Twoich włosów najskuteczniejsze. Zapraszamy na konsultacje!

umów się


DOWIEDZ SIĘ JAK MOŻEMY POMÓC TWOIM WŁOSOM

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*