JAK WYGLĄDA PRZESZCZEP WŁOSÓW?

Niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku i jak długo cierpisz z powodu łysienia, od upragnionych gęstych włosów mogą dzielić cię tylko trzy kroki. Sprawdź, co czeka cię przed zabiegiem, w jego trakcie i po nim, by jak najlepiej przygotować do zabieg transplantacji włosów.

Krok pierwszy – czas przygotować się do zabiegu

Przed przeszczepieniem włosów niezbędna jest konsultacja medyczna ze specjalistą, który kwalifikuje do zabiegu. To właśnie on określi, jaki typ łysienia doprowadził do utraty włosów, a także oceni, na jaki efekt zabiegu może liczyć pacjent. Specjalista ze szczegółami opowie także o metodzie i przebiegu zabiegu, o stosowanym znieczuleniu, a także o rekonwalescencji i spodziewanych rezultatach. 

Zanim jednak zostanie ustalony termin zabiegu, konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych, zleconych przez lekarza po konsultacji. Należy także poinformować specjalistę o wszystkich lekach i preparatach, które przyjmujemy na stałe. Kilka dni przed zabiegiem należy odstawić leki przeciwzakrzepowe zawierające kwas acetylosalicylowy (m.in. popularną aspirynę czy Acard) – robimy to jednak dopiero po konsultacji z lekarzem, który przepisuje nam takie leki. Dodatkowo od dnia poprzedzającego zabieg nie wolno pić mocnej kawy i spożywać alkoholu.

Krok drugi – czas na zabieg

Na zabieg należy zgłosić się z umytymi łagodnym szamponem i wysuszonymi włosami. Tego dnia nie stosujemy już żadnych kosmetyków stylizujących. Warto także pamiętać o zjedzeniu lekkiego śniadania (zabieg trwa kilka godzin) oraz o swobodnym, wygodnym ubraniu, które będziemy mogli zdjąć, a później założyć bez podrażniania skóry głowy. Można także zadbać o swoje samopoczucie i zabrać ze sobą coś, co nie pozwoli nam się nudzić. Czasem pacjenci w trakcie zabiegu słuchają muzyki lub audiobooków, co nie tylko odpręża, lecz także sprawia, że czas spędzony w gabinecie mija zdecydowanie szybciej.

Zabieg przeszczepienia włosów wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – pacjent jest cały czas przytomny i może odczuwać ucisk lub dotyk, jednak nie odczuwa bólu. Robot ARTAS, którego używamy do przeszczepiania włosów, charakteryzuje się szybkością i doskonałą precyzją. Mimo że tradycyjne metody przeszczepiania włosów w swojej kilkudziesięcioletniej historii także przeszły ewolucję, to jednak innowacyjność, dokładność i szybkość robota ARTAS nie ma sobie równych.

Lekarz zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami raz jeszcze wyznacza obszar, z którego będą pobierane mieszki włosowe (obszar dawczy – zwykle okolice potylicy), oraz miejsca, w które będą one przeszczepiane (obszar biorczy). Następnie odpowiednio zaprogramowany robot automatycznie – choć pod stałą kontrolą lekarza –  przeprowadza ocenę włosów pod kątem ich jakości i możliwości skutecznego przeszczepienia. Robot pobiera tzw. grafty, nie dopuszczających do ich uszkodzenia, co jest kluczowe w powodzeniu całego przedsięwzięcia. Kolejnym zadaniem, jakie wykonuje robot ARTAS, oczywiście nadal pod pełną kontrolą specjalistów, jest wykonanie nakłuć w miejscu, w które mają być przeszczepione włosy. Na tym etapie możliwe jest szerokie zindywidualizowanie działania robota ARTAS – kwestią odpowiedniego zaprogramowania jest to, jak gęsto mają być przeszczepione włosy, czy pod jakim kątem mają rosnąć w przyszłości. 

Ostatnim etapem procedury jest umieszczenie mieszków włosowych w przygotowanych uprzednio miejscach. Gdy wszystkie grafty znajdą się już w obszarze biorczym, zabieg przeszczepienia włosów dobiega końca. Na wizytę w klinice warto zarezerwować cały dzień – zabieg zwykle trwa od 4 nawet do 8 godzin, w zależności od tego, ile graftów trzeba przeszczepić, by osiągnąć zaplanowane rezultaty.

Krok trzeci – czas cieszyć się gęstymi włosami

Bezpośrednio po zakończeniu przeszczepienia zalecany jest krótki odpoczynek w sali pozabiegowej. Pacjent tego samego dnia może sam prowadzić samochód i wrócić do domu. W czasie pierwszej nocy po zabiegu nie powinno się opierać głowy o poduszkę – najbardziej wskazana i najbezpieczniejsza jest pozycja półsiedząca. Dobę po zabiegu ma miejsce pierwsza wizyta kontrolna.

W czasie pierwszych dni po zabiegu nie należy drapać skóry poddanej zabiegowi ani jej pocierać, trzeba też unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz przegrzewania się, także w solarium i w saunie. Pierwsze doby mogą przynieść niewielki ból i dyskomfort obszaru biorczego i dawczego – pomocne mogą okazać się łagodne doustne środki przeciwbólowe. Z czasem na głowie pojawiają się małe strupki, które odpadają same w przeciągu tygodnia do dwóch – specjalista przeprowadzający zabieg zaleci stosowanie specjalistycznych kremów i maści, dzięki którym proces gojenia będzie przebiegał szybciej i sprawniej. Po 5–6 dniach można zacząć polewać letnią wodą skórę głowy, a po około 10 dniach – myć ją i masować. 

Są to jedynie ogólne zalecenia pozabiegowe – indywidualne zawsze ustala lekarz, który bierze pod uwagę stan zdrowia pacjenta i jego tryb życia. Stosowanie się do zaleceń jest niezwykle istotne w procesie rekonwalescencji – specjalista przekazuje je ustnie i w formie pisemnej. To, jak pacjent stosuje się do wskazań lekarskich, ma ogromne znaczenie w kontekście powodzenia zabiegu i jego efektów.

Sprawdź zalecenia po przeszczepie włosów.

Wielu pacjentów w niedługim czasie po transplantacji obserwuje, że przeszczepione włosy wypadają – jest to zupełnie naturalny objaw, który nie powinien wzbudzać naszych obaw. Warto pamiętać, że grafty potrzebują ok. 3 miesięcy, by prawidłowo przyjąć się w nowym miejscu. Widoczne efekty zobaczymy jednak już po 6 miesiącach, a na pełne rezultaty przyjdzie nam czekać do 12 miesięcy po zabiegu. Transplantacja włosów w niemal 100% przypadków jest zabiegiem przeprowadzanym jednorazowo – to znaczy, że jeden zabieg wystarcza, by uzyskać satysfakcjonujące efekty.

Jak widać, wystarczą trzy kroki, by cieszyć się upragnioną fryzurą. Wystarczy odważyć się, by je wykonać

Trzy kroki i możesz cieszyć się upragnioną fryzurą. Wystarczy odważyć się, by je wykonać. Prześlij nam zdjęcia łysiejących miejsc, a nasi specjaliści skonsultują Cię online i zaproponują dedykowane rozwiązanie.

umów się


DOWIEDZ SIĘ JAK MOŻEMY POMÓC TWOIM WŁOSOM

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*