Jakie choroby powodują wypadanie włosów? 

Piękne, zdrowe, gęste włosy to nie tylko symbol kobiecości czy atrybut męskości, lecz także widoczna na pierwszy rzut oka oznaka naszego zdrowia. Zasada ta działa także w drugą stronę: nagłe pogorszenie kondycji skóry głowy i wypadanie włosów zawsze powinny być sygnałem alarmowym skłaniającym nas do wizyty u specjalisty. Lista chorób, które mogą wywoływać wypadanie włosów, jest niestety długa i obejmuje bardzo różnorodne schorzenia. 

Po pierwsze – diagnostyka 

W przypadku pogorszenia kondycji owłosionej skóry głowy i nagłej utraty większej niż zwykle liczby włosów najważniejsza jest szybka i celna diagnostyka. Jak wiadomo, problemy z włosami mogą być skutkiem zarówno niedoborów pokarmowych, jak i chorób przewlekłych, z którymi chorzy często mierzą się latami.  

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jest wykonanie badań zleconych przez lekarza. Często już na podstawie pierwszych wyników można określić, z jakim schorzeniem boryka się pacjent, a poszerzona diagnostyka ma na celu jedynie upewnienie się, że dana diagnoza jest trafna. Jedno jest pewne: niezależnie od tego, co podejrzewamy, warto przejść pełny proces diagnostyczny, który pomoże odpowiedzieć nam na pytanie, co negatywnie wpływa na nasze włosy i powoduje ich wypadanie.  

Po drugie – leczenie 

Drugim krokiem przybliżającym nas do ponownego wzmocnienia i zagęszczenia włosów jest podjęcie leczenia. W tej sytuacji kluczowe jest stosowanie się do zaleceń lekarza. W pierwszej kolejności należy skupić się na leczeniu choroby, której jednym ze skutków ubocznych jest utrata włosów, w drugiej zaś na odżywianiu cebulek oraz wzmacnianiu włosów i skóry głowy. Należy pamiętać, że często wyleczenie choroby podstawowej samoistnie przynosi pożądany efekt w postaci widocznej poprawy kondycji włosów, stąd tak ważna jest terapia samej choroby. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość – cebulki włosów potrzebują czasu, by zregenerować się w pełni. 

Sprawdź możliwości leczenia łysienia w Perfect Hair Clinic.

Po trzecie – stabilizacja   

Gdy uda się nam pokonać chorobę, następuje okres stabilizacji, w którym do normalności wracają także nasze włosy. W tym czasie można je dodatkowo wzmacniać – farmakologicznie lub zabiegowo. Współczesna medycyna oferuje szereg preparatów (doustnych i stosowanych zewnętrznie), dzięki którym możliwe jest odżywienie skóry głowy i cebulek włosowych. Dodatkowo w gabinetach medycyny estetycznej znajdziemy różnorodne zabiegi, dzięki którym regeneracja będzie jeszcze szybsza, a jej efekty jeszcze pełniejsze. 

Przyjrzymy się więc chorobom, które najczęściej wiążemy z nadmierną utratą włosów. 

Zaburzenia hormonalne 

Na pierwszym miejscu często wymienia się zaburzenia gospodarki hormonalnej, w tym przede wszystkim choroby tarczycy (nadczynność, niedoczynność, chorobę Hashimoto, chorobę Gravesa-Basedowa) i jajników (zespół policystycznych jajników, guzy jajników) – to jajniki odpowiedzialne są za wytwarzanie estrogenów ściśle związanych z kondycją włosów. 

Choroby zakaźne 

Światowa pandemia udowodniła, jak negatywnie na kondycję włosów mogą wpływać choroby zakaźne – jednym ze skutków ubocznych infekcji wirusem SARS-CoV-2 jest właśnie nadmierne wypadanie włosów. Choroby takie jak gruźlica, odra czy zapalnie płuc, szczególnie te przebiegające z wysoką temperaturą, również wiążą się z ryzykiem utraty znacznej liczby włosów, a stan ten może trwać nawet wiele tygodni po wyleczeniu. 

Choroby przewlekłe  

Duży wpływ na wypadanie włosów mogą mieć także schorzenia, na które chorujemy przewlekle, często latami, np. reumatoidalne zapalenie stawów, niewydolność nerek, cukrzyca, choroby wątroby (zaburzenia metabolizmu aminokwasów), celiakia, toczeń rumieniowaty czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. 

Zaburzenia i choroby psychiczne

Nie bez znaczenia pozostają choroby związane ze zdrowiem psychicznym, także te związane z zaburzeniami odżywiania i pogłębiającymi się niedoborami (bulimia, anoreksja). Wśród niedoborów najczęściej wymienia się obniżony poziom żelaza i witaminy D3. Związki kondycji psychicznej ze stanem włosów są niezaprzeczalne, a znaczne przerzedzenie włosów obserwowane jest m.in. u chorych cierpiących na depresję czy nerwice, a także u osób narażonych na przewlekły stres. Nie sposób pominąć tu zaburzenia zwanego trichotillomanią, na skutek którego chory nie jest w stanie zapanować nad odruchem wyrywania włosów. 

Choroby weneryczne 

Nadmierne wypadanie włosów mogą powodować także niektóre choroby weneryczne, przede wszystkim kiła będąca konsekwencją zakażenia krętkiem bladym. W tym przypadku łysienie może być nagłe i obejmować okolicę skroniową i potyliczną lub całą owłosioną skórę głowy, a także brwi i rzęsy. 

Choroby owłosionej skóry głowy 

Na stan włosów w oczywisty sposób wpływa także kondycja skóra głowy. Choroby takie jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica (drobnozarodnikowa, strzygąca) i łupież (biały, różowy, pstry) nierozerwanie związane są ze zwiększoną utratą włosów. Może ona dotyczyć zarówno owłosionej skóry głowy, jak i brwi i rzęs. 

Choroby nowotworowe i ich leczenie 

Z nadmierną lub wręcz całkowitą utratą włosów często kojarzymy choroby nowotworowe, choć za samo wypadanie włosów odpowiedzialna może być nie tylko sama choroba, co podjęta terapia (chemioterapia). Warto pamiętać, że w przypadku leczenia chorób nowotworowych chory nie traci włosów raz na zawsze – włosy odrastają już po kilku miesiącach od wyleczenia.  

Jeśli wypadające włosy wpędzają Cię w kompleksy i złe samopoczucie dobrze trafiłeś. Perfect Hair Clinic to miejsce, które powstało dla Pacjentów takich, jak Ty! Skontaktuj się z nami!

umów się


DOWIEDZ SIĘ JAK MOŻEMY POMÓC TWOIM WŁOSOM

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*