Wypadają mi brwi – co robić?

młoda kobieta przegląda się w lustrze i martwi się, bo jaj wypadają brwi

Wypadanie włosów to jedna z najbardziej frustrujących dolegliwości, która dotyka przedstawicieli wszystkich grup wiekowych, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Z mało wyrazistymi brwiami borykają się w szczególności panie w wieku 25-50 lat. Taki proces może postępować dynamicznie, a maskowanie miejsc ubytku jest tylko rozwiązaniem tymczasowym. Kiedy zauważamy, że każdego dnia tracimy po kilka, a nawet kilkanaście włosków z brwi, nie panikujmy – są sposoby, żeby temu zapobiec.

Przyczyny wypadania brwi

Powodów utraty włosów z brwi jest wiele, jednak w wielu przypadkach pokrywają się one z przyczynami łysienia w innych częściach ciała, np. na głowie. Często diagnozowaną przyczyną jest stres. Okresy w życiu, kiedy na naszej głowie jest zdecydowanie za dużo problemów powodują, iż żyjemy w permanentnym stanie stresu, a co za tym idzie, zwiększa się produkcja kortyzolu. Prowadzi to do zaburzeń przemiany materii i funkcjonowania organizmu. Innym powodem może być kontakt z roztoczami, zwanymi nużeńcami. Ten może nastąpić przez dotykanie przedmiotów, noszenie ubrań czy bliskie kontakty z osobą zarażoną. Nużeńce zagnieżdżają się w okolicach oczu i odżywiają się wydzielinami naszej skóry. Do innych często wymienianych powodów wypadania brwi należą skutki uboczne zażywania niektórych leków, atopowe zapalenie skóry, skłonności genetyczne czy zaburzenia metabolizmu. Często również wypadanie brwi powodują choroby.

Jak właściwie dbać o brwi

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego pierwszą rzeczą, którą powinniśmy uczynić, aby zapobiec wypadaniu brwi w przyszłości, jest ostrożna depilacja. Włoski wyrywane wraz z cebulkami odrastają wolniej i nie ma pewności, że ich odrastanie będzie powtarzało się w nieskończoność. Gdy jednak brwi zaczęły już wypadać, możemy spróbować zwiększyć przyjmowanie witamin A, E i B3, kwasu foliowego, a także minerałów. Składniki te występują w wielu rodzajach pożywienia, dlatego nie wymaga to drastycznych zmian w diecie.

Popularnymi, jednak nie gwarantującymi poprawy środkami jest stosowanie oleju rycynowego, oliwy z oliwek czy wazeliny do delikatnych masaży. Najlepiej jednak nie zwlekać i umówić się na wizytę u dermatologa lub trychologa, który jako specjalista pomoże w skutecznym leczeniu wypadania brwi oraz zaoferować może przeszczep brwi.

Gdy wszystkie sposoby zawiodą

Nie wszystko stracone – skutecznym remedium w przypadku nadmiernej utraty włosków jest przeszczep brwi. Popularnym rozwiązaniem jest zabieg z wykorzystaniem technologii SAFER, który polega na przeszczepie mieszków włosowych. Technologia ta pozwala uzyskać naturalny efekt 3-D, uniknąć powstawania blizn czy uszkodzenia graftów. Zabieg trwa zaledwie 3 godziny i jest całkowicie bezbolesny, a po jego wykonaniu możemy od razu wrócić do normalnego funkcjonowania.

Wypadanie brwi – jakie mogą być przyczyny?

Łysienie bardzo często uwarunkowane jest poprzez różnego rodzaju choroby, takie jak: cukrzyca, choroby wątroby czy tarczycy, toczeń rumieniowaty, twardzina ograniczona, łojotokowe zapalenie skóry, leiszmanioza, fazy życia, takie jak menopauza, ciąża, połóg czy laktacja, a także infekcje, jednak wtedy zazwyczaj po pewnym czasie po prostu mija.

Wypadanie brwi i rzęs to naturalny proces i po prostu jedna z faz “życia” pojedynczych włosków, jeśli jednak wypadają one w ekstremalnie szybkim tempie i dosłownie “sypią się” w ogromnych ilościach, wizyta u trychologa staje się koniecznością i jedynym ratunkiem dla Pacjenta.

Sprawdź naszą ofertę przeszczepu brwi!

Dlaczego brwi wypadają?

Nadmiernie wypadające brwi i rzęsy często spowodowane są infekcjami grzybiczymi a także pasożytniczymi, na przykład nużeńcem, którego miejscem bytowania stają się okolice gruczołów łojowych oraz torebki włosowe. Pasożyty te żywią się wydzieliną z gruczołów łojowych, komórkami nabłonkowymi, łojem, a także przesączem osocza.

Jeśli osoba borykająca się z problemem nadmiernego wypadania brwi i rzęs zauważy dodatkowo nieprzyjemny świąd, podrażnienie, uczucie lekkiego łaskotania, a nawet opuchlizna w tych obszarach, powinna niezwłocznie zgłosić się do trychologa celem rozwiązania tego problemu i zażegnania problemu z łysieniem. Dodatkowo, wzrost rzęs i brwi w różnych kierunkach może być także niepokojącym sygnałem, że doszło do zarażenia pasożytem. A zarazić niestety można się wszędzie: poprzez kurz czy też bezpośredni kontakt z osobą zarażoną.

Wypadające brwi – diagnoza to podstawa!

Przy nadmiernym wypadaniu włosów, zarówno tych w obszarze brwi i oczu, jak i skóry głowy, kluczowa jest odpowiednia diagnoza. Bez dokładnego przebadania tkanek i obserwacji ich w powiększeniu, nie można postawić trafnej diagnozy, która niezbędna jest do zahamowania procesów łysienia i wyleczenia. U każdego Pacjenta nadmierne łysienie może być spowodowane innym czynnikiem, dlatego zapraszamy na konsultację z naszymi trychologami, obszerny wywiad i badanie, dzięki któremu będziemy mogli wytyczyć kompleksową ścieżkę terapeutyczną.

Zmagasz się z nadmiernym wypadaniem brwi? Nie martw się, umów się na wizytę do naszego specjalisty – poradzimy z Twoim problemem!

umów się


DOWIEDZ SIĘ JAK MOŻEMY POMÓC TWOIM WŁOSOM

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*

Pierwsza konsultacja

Wypełnij formularz, aby zarezerwować termin konsultacji

Imię*
Nazwisko*
Zgoda*
Zgoda
Zgoda*