Co zrobić po wykryciu łysienia plackowatego?

Łysienie plackowate jest jedną z najczęstszych form łysienia zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Rozpoczyna się ono od pojedynczego ogniska, które pojawia się niespodziewanie. W późniejszym etapie ogniska rozprzestrzeniają się prowadząc do całkowitego łysienia. Problem ten może dotyczyć nie tylko obszaru głowy, ale też i okolic rzęs, brwi, narządów płciowych czy pach.

Kto jest najbardziej narażony na to schorzenie?

Łysienie plackowate to problem, z którym niestety boryka się wiele młodych osób. Schorzenie to dotyka najczęściej osoby przed 30 rokiem życia. Największą grupą, dotkniętą tą przypadłością są kobiety. Przyczyny łysienia plackowatego mogą być różne i nie są jednoznacznie określone. Czynniki mające znaczenie to zjawiska autoimmunologiczne oraz w dużej mierze czynniki psychiczne. Jedną z przyczyn łysienia jest stres. Osoby bardziej na niego podatne, będą bardziej narażone na utratę włosów. Ponadto jednym z ważnych czynników są uwarunkowania genetyczne oraz zmiany hormonalne. Utrata włosów może wystąpić w trakcie ciąży oraz podczas przyjmowania leków hormonalnych. Łysienie plackowate to choroba, która ma ogromny wpływ na naszą samoocenę i komfort psychiczny. Brak akceptacji własnego wyglądu może prowadzić do poważnych zaburzeń psychologicznych i negatywnie oddziaływać na inne sfery naszego życia.

Jak radzić sobie z oznakami łysienia?

Gdy tylko zauważymy oznaki łysienia plackowatego, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Na podstawie szczegółowego wywiadu doświadczony dermatolog postawi diagnozę, eliminując inne schorzenia. Dokładna diagnostyka polega na badaniu laboratoryjnym, ocenie ilości włosów oraz ich ogólnego stanu. Badanie włosa nosi nazwę Trichogram. Jest to coraz częściej stosowana metoda, pozwalająca lepiej dobrać metodę leczenia. W profesjonalnej klinice jesteśmy w stanie dobrać indywidualną kombinacje metod, dzięki którym powstrzymamy wypadanie włosów i podniesiemy estetykę naszego wyglądu. Na uwagę zasługuje też odpowiednia pielęgnacja włosów, zmiana kosmetyków oraz dieta.

Jedną z metod powstrzymywania wypadania włosów jest przyjmowanie tabletek zawierających kortykosteroidy. Pierwsze efekty pojawiają się po okresie 4 tygodni. Kortykosteroidy systemowe stosowane są jako ostatnia deska ratunku z uwagi na liczne efekty uboczne. Przyjmując tabletki jesteśmy narażeni na wahania nastroju, osteoporozę, kataraktę, nadciśnienie, czy cukrzycę.

Innowacyjne i bezpieczne metody walki z utratą włosów

Bezpieczniejszym sposobem na zatrzymanie utraty włosów jest użycie promieni laserowych. Stosowanie Laseru iRestore w postaci zakładanego hełmu jest jedną z najbardziej skutecznych terapii zapobiegających rozprzestrzenianiu się skutków łysienia plackowatego. Skóra głowy zostaje pobudzona, ukrwienie zwiększone, a mieszki włosowe odżywione. Znaczna poprawa stanu włosów ma duży wpływ na polepszenie warunków do ich odrostu. Terapia może być stosowana samodzielnie lub jako wzmocnienie efektu innych zabiegów.

Skuteczną terapią, stosowaną podczas widocznej utraty włosów jest przeszczep włosów za pomocą metody SAFER. Zabieg zagęszcza włosy, eliminując skutki powstałych braków w owłosieniu. Jedną z najszybszych metod zapewniającą spektakularny efekt jest zastosowanie implantów włosów Nido. Czas rekonwalescencji jest zdecydowanie krótszy w porównaniu do innych metod, a pacjenci nie muszą rezygnować ze swojej dotychczasowej fryzury, co dodatkowo uatrakcyjnia zabieg. Najnowocześniejsza technologia wraz ze zbilansowaną dietą pozwoli nam cieszyć się z powrotem bujną fryzurą.

Dodaj komentarz