Wypadanie włosów to jedna z najbardziej frustrujących dolegliwości, która dotyka przedstawicieli wszystkich grup wiekowych, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Z mało wyrazistymi brwiami borykają się w szczególności panie w wieku 25-50 lat. Taki proces może postępować dynamicznie, a maskowanie miejsc ubytku jest tylko rozwiązaniem tymczasowym. Kiedy zauważamy, że każdego dnia tracimy po kilka, a nawet kilkanaście włosków z brwi, nie panikujmy – są sposoby, żeby temu zapobiec.

Przyczyny wypadania brwi

Powodów utraty włosów z brwi jest wiele, jednak w wielu przypadkach pokrywają się one z przyczynami łysienia w innych częściach ciała, np. na głowie. Często diagnozowaną przyczyną jest stres. Okresy w życiu, kiedy na naszej głowie jest zdecydowanie za dużo problemów powodują, iż żyjemy w permanentnym stanie stresu, a co za tym idzie, zwiększa się produkcja kortyzolu. Prowadzi to do zaburzeń przemiany materii i funkcjonowania organizmu. Innym powodem może być kontakt z roztoczami, zwanymi nużeńcami. Ten może nastąpić przez dotykanie przedmiotów, noszenie ubrań czy bliskie kontakty z osobą zarażoną. Nużeńce zagnieżdżają się w okolicach oczu i odżywiają się wydzielinami naszej skóry. Do innych często wymienianych powodów wypadania brwi należą skutki uboczne zażywania niektórych leków, atopowe zapalenie skóry, skłonności genetyczne czy zaburzenia metabolizmu.

Jak właściwie dbać o brwi

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego pierwszą rzeczą, którą powinniśmy uczynić, aby zapobiec wypadaniu brwi w przyszłości, jest ostrożna depilacja. Włoski wyrywane wraz z cebulkami odrastają wolniej i nie ma pewności, że ich odrastanie będzie powtarzało się w nieskończoność. Gdy jednak brwi zaczęły już wypadać, możemy spróbować zwiększyć przyjmowanie witamin A, E i B3, kwasu foliowego, a także minerałów. Składniki te występują w wielu rodzajach pożywienia, dlatego nie wymaga to drastycznych zmian w diecie.

Popularnymi, jednak nie gwarantującymi poprawy środkami jest stosowanie oleju rycynowego, oliwy z oliwek czy wazeliny do delikatnych masaży. Najlepiej jednak nie zwlekać i umówić się na wizytę u dermatologa lub trychologa, który jako specjalista pomoże w skutecznym leczeniu wypadania brwi.

Gdy wszystkie sposoby zawiodą

Nie wszystko stracone – skutecznym remedium w przypadku nadmiernej utraty włosków jest przeszczep brwi. Popularnym rozwiązaniem jest zabieg z wykorzystaniem technologii SAFER, który polega na przeszczepie mieszków włosowych. Technologia ta pozwala uzyskać naturalny efekt 3-D, uniknąć powstawania blizn czy uszkodzenia graftów. Zabieg trwa zaledwie 3 godziny i jest całkowicie bezbolesny, a po jego wykonaniu możemy od razu wrócić do normalnego funkcjonowania.