Nużeńce, czyli roztocza, przez które wypadają brwi i rzęsy

Kiedy zauważysz, że zaczynają nadmiernie wypadać Ci włosy, udasz się do lekarza i poprosisz go o diagnozę. To pierwszy etap, by móc rozpocząć leczenie. Bardzo częstymi przyczynami łysienia są czynniki genetyczne czy niewłaściwa stylizacja włosów, ale mało kto spodziewa się, że przyczyną problemów mogą być także żerujące na naszej skórze małe pajęczaki. Poznaj nużeńce, roztocza, przez które często wypadają nam brwi i rzęsy.

Czym są nużeńce?

Nużeńce to drobne pajęczaki, mające podłużny kształt. Są mikroskopijnej wielkości, jednak w powiększeniu wyraźnie widać je oraz składane przez nie jaja. Nużeńce żerują głównie w okolicach brwi, rzęs oraz bruzd na twarzy, ponieważ tam jest najwięcej łoju, a te pasożyty żywią się lipidami.

Nie zdajemy sobie z tego na co dzień sprawy, ale duża część z nas jest nosicielami nużeńców. Do zarażenia dochodzi szybko, drogą kontaktową, na przykład poprzez używanie tych samych przyborów toaletowych czy kosmetyków. Łatwo więc można zarazić się w zakładach fryzjerskich oraz kosmetycznych. Jednak bez obaw — samo żerowanie nużeńca na naszej skórze nie daje żadnych objawów. Problem pojawia się wtedy, gdy nużeńce spowodują chorobę zwaną demodekozą. Jest ona diagnozowana głównie u osób starszych, z obniżoną odpornością bądź podatnych na długotrwały i silny stres.

Objawy choroby

Niestety wiedza na temat demodekozy jest ciągle niezbyt powszechna i niewiele osób wie, że taka choroba może ich dotknąć. Często objawy mylone są z zupełnie innymi schorzeniami takimi jak chociażby trądzik.
Lista objawów demodekozy jest długa. Niektóre z nich to świąd (niezbyt silny), uczucie łaskotania, zaczerwienienie skóry, grudki i krosty, nadwrażliwość oka, zapalenie brzegów powiek oraz wypadanie brwi i rzęs.

Leczenie

Kiedy lekarz podejrzewa demodekozę, wówczas zleca szybkie i bezbolesne badanie. Pobierane są do niego najczęściej rzęsy chorego, żeby pod mikroskopem móc zobaczyć, czy żerują na nich nużeńce.
Jeśli wynik okaże się pozytywny, wówczas chory musi liczyć się z długim procesem leczenia. Najczęściej lekarz przepisuje maści oraz zaleca gorące kąpiele z dodatkiem mydła z heksachlorobenzenem (środek grzybobójczy). W leczeniu demodekozy można również używać naturalnych preparatów takich jak olejek z drzewa herbacianego.

Jeśli tylko zauważysz u siebie pierwsze oznaki wypadania brwi i rzęs, od razu zgłoś się do trychologa. Szybka diagnoza i opracowany dla Ciebie program leczenia pomogą Ci dojść do pełnego zdrowia.

Dodaj komentarz