ul. Kościuszki 173, 40-524 Katowice

Angielska wersja językowa

Rewitalizacja osłabionych brwi

8 października 2018

Coraz częściej spotykanym problemem – i to zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, stają się osłabione, przerzedzające się brwi. Może to stanowić poważny problem – nie tyle stricte medyczny, ile estetyczny – a tym samym wpływający na psychikę i samopoczucie. Przyczyn osłabienia brwi może być wiele, wszystkie jednak prowadzić będą do postępującej degeneracji mieszków włosowych i zakłócenia prawidłowości cyklu wzrostu włosa.

Włosy w brwiach rosną znacznie wolniej niż włosy na głowie, inne są także prawidłowe długości poszczególnych faz cyklu wzrostu włosa. Faza anagenu, gdy włos rośnie, jest w przypadku brwi znacznie krótsza, i wynosi zazwyczaj około 4-8 tygodni.

W jaki sposób można starać się odbudować brwi? Jak odzyskać ich wyrazisty kształt i grubość?

Jedną z bardzo popularnych metod jest zastosowanie tak zwanego makijażu permanentnego, czyli bardzo precyzyjnej mikropigmentacji skóry, która swoim rysunkiem symulować będzie linie włosa. To metoda dość prosta i całkiem skuteczna – nie jest jednak pozbawiona pewnych wad – nawet najlepiej wykonany rysunek nie da wrażenia pełnej przestrzenności, nie uda nam się przejść z liniami w „trzeci wymiar”. Do tego niezbędne byłoby odbudowanie własnych włosów. Aby osiągnąć taki cel niezbędne jest sięgnięcie po środki z arsenału nie kosmetyki, lecz medycyny estetycznej.

Najbardziej radykalnym rozwiązaniem jest przeszczep włosów, o którym szerzej piszemy tutaj.

Poza przeszczepem mamy jednak do dyspozycji także inne metody silnej stymulacji osłabionych mieszków włosowych w brwiach:

  • rewitalizacja brwi z pomocą komórek macierzystych (zabieg Regenera Activa)
  • rewitalizacja brwi z pomocą fibryny bogatopłytkowej (iPRF)

Przedstawmy bliżej każde ze wspomnianych wyżej rozwiązań.

Rewitalizacja brwi komórkami macierzystymi

Zabieg komórek macierzystych Regenera Activa jest jedną z najskuteczniejszych dostępnych terapii łysienia androgenowego (tak dla mężczyzn, jak i kobiet). Może być także skutecznie zastosowany w przypadku rewitalizacji brwi.

Terapia polega na pobraniu kilku niewielkich fragmentów tkanki skórnej (biopsji) z owłosionej skóry głowy w obszarze potylicznym. Za pomocą opatentowanego separatora z pobranych wycinków tkanki pozyskuje się następnie setki tysięcy komórek macierzystych. Zdolne są one do odbudowy osłabionych struktur mieszka włosowego i do ich rewitalizacji. W konsekwencji – po kilku tygodniach widzimy wyrastające nowe włosy – znacznie wzmocnione, grubsze, gęstsze i bardziej jędrne.

Cały zabieg trwa kilkadziesiąt minut, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i nie pozostawia po sobie w zasadzie żadnych widocznych śladów (jedynie przez kilka dni trzeba powstrzymać się od zajęć typu basen czy sauna).

W przypadku brwi koszt zabiegu Regenera Activa wynosi 6500 zł.

Rewitalizacja brwi fibryną bogatopłytkową

W przypadku rewitalizacji brwi z wykorzystaniem terapii fibryną bogatopłytkową, mieć będziemy do czynienia nie z pojedynczym zabiegiem, lecz z ich serią. Zabiegi wykonywane będą co 4 tygodnie, cała terapia zamknie się więc w okresie 3 miesięcy (wykonane będą 4 zabiegi).

Iniekcyjna fibryna bogatopłytkowa (iPRF – iniectable Platelet Rich Fibrin) to preparat pozyskiwany z krwi własnej pacjenta. Jej działanie jest zbliżone do znacznie powszechniej stosowanego i lepiej znanego osocza bogatopłytkowego. Jednak iPRF to preparat o silniejszym działaniu. Jest to możliwe dzięki dwóm czynnikom:

  • po pierwsze – dzięki niższej niż dla PRP prędkości wirowania, w preparacie fibryny bogatopłytkowej znajdują się także bardzo cenne mezenchymalne komórki macierzyste
  • po drugie – fibryna, będąc znacznie bardziej gęsta od osocza, tworzy trójwymiarowe struktury, z których aktywizujące procesy rewitalizacji czynniki wzrostu, są uwalniane przez znacznie dłuższy czas.

Każdy z zabiegów trwa około pół godziny, nie wymaga znieczulenia i nie pozostawia jakichkolwiek śladów.

Koszt całkowitej terapii (4 zabiegi) to 3900 zł.

Oczekiwane rezultaty terapii rewitalizacji osłabionych brwi

Włosy w brwiach rosną powoli, również dość powolnie przebiegają procesy regeneracyjne w mieszkach włosowych. W konsekwencji pierwsze widoczne rezultaty prowadzonej terapii będą widoczne najwcześniej po 5-6 tygodniach. Efekt końcowy uzyskany będzie po około 4-6 miesiącach.

Related post
Top