ul. Kościuszki 173, 40-524 Katowice

Angielska wersja językowa
mężczyzna z brodą

Regenera Activa – komórki macierzyste i leczenie łysienia

4 września 2017

Jednym z najszybciej rozwijających się w ostatnich kilkunastu latach obszarów medycyny jest z pewnością tak zwana „medycyna regeneracyjna”, której kluczowym elementem są komórki macierzyste. Czym są komórki macierzyste i jakie są ich właściwości? Na potrzeby niniejszego materiału, wystarczy jeśli zdefiniujemy je w następujący sposób: komórki macierzyste posiadają właściwości, pozwalające im na: nieskrępowane samo-odnawianie, czyli nieograniczoną liczbę podziałów oraz przekształcanie się (różnicowanie się) w inne rodzaje komórek organizmu – „wyspecjalizowane” w wypełnianiu konkretnych funkcji.

W ten sposób można odbudować fragmenty tkanek lub znacząco polepszyć (i przyspieszyć) ich regenerację. Szczegółowe informacje o różnych rodzajach komórek macierzystych i ich zróżnicowanych właściwościach można znaleźć we wpisie Komórki macierzyste. W niniejszym materiale, świadomie godząc się na pewne uproszczenie, określenia „komórki macierzyste” używać będziemy w szerokim sensie, obejmującym wszystkie rodzaje komórek posiadających choćby niektóre z cech komórek macierzystych. Zakres zastosowań komórek macierzystych stale się rozszerza, najbardziej zaawansowane i powszechne jest ich stosowanie w stomatologii, ortopedii, okulistyce, leczeniu cukrzycy, stwardnienia rozsianego czy wielu chorób genetycznych.

U osób dorosłych, komórki macierzyste znajdują się w różnych miejscach ciała człowieka. Znaleźć je można w naszej krwi, tkance tłuszczowej czy szpiku kostnym. W niniejszym materiale skoncentrujemy się na zastosowaniu komórek macierzystych w leczeniu łysienia, w szczególności łysienia androgenowego (tak u mężczyzn, jak i u kobiet). Praktycznie stosowane w tym obszarze metody można podzielić na dwie grupy:

  • terapie wykorzystujące komórki macierzyste znajdujące się w mieszkach włosowych (dokładniej – w tak zwanej macierzy mieszka włosowego oraz w obszarze znajdującym się tuż poniżej gruczołu łojowego). Komórki te pełnią tam kluczową rolę we właściwym funkcjonowaniu mieszka włosowego – umożliwiając wzrost włosów o odpowiedniej grubości i strukturze. Ta metoda najlepiej wdrożona została przy wykorzystaniu urządzenia Regenera Activa i przedstawimy ją bardziej szczegółowo poniżej,
  • terapie korzystające z komórek pozyskanych z innych tkanek: na przykład z krwi czy z tkanki tłuszczowej. (Szersze informacje na temat wykorzystania osocza bogatopłytkowego (PRP) i fibryny bogatopłytkowej (iPRF) w leczeniu łysienia można znaleźć tutaj, zaś wpis na temat technologii wykorzystującej tkankę tłuszczową pojawi się niedługo na naszym blogu).

Z czego wynika wysoka skuteczność zabiegu Regenera Activa?

Terapia Regenera Activa jest jak do tej pory jedyną, wykorzystującą do rewitalizacji i aktywacji mieszków włosowych w obszarach problematycznych komórki macierzyste funkcjonujące bezpośrednio właśnie w ramach zdrowych mieszków włosowych.

Jak wykazują badania, komórki macierzyste koncentrują się przede wszystkim w dwóch obszarach mieszków włosowych: w cebulce włosa, w szczególności w jej części zwanej macierzą oraz w pobliżu gruczołu łojowego.

Wystarczająca jest jedna tylko sesja terapeutyczna. Ewentualną powtórkę zabiegu można przeprowadzić po 3-4 latach.

Na czym polega zabieg Regenera Activa?

Zabieg przebiega w trzech fazach:

  • W pierwszej fazie zabiegu pobiera się z obszaru owłosionej skóry głowy (zazwyczaj blisko linii włosów na karku lub w okolicach ucha) niewielki wycinek tkanki, zawierającej mieszki włosowe najbardziej odporne na działanie androgenów. Do pobrania wycinka tkanek używa się narzędzia (sztancy) o średnicy jedynie 2,5 milimetra, późniejsze gojenie się ranki przebiega więc bezproblemowo i nie pozostawia widocznej blizny. Nacięcie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (z wykorzystaniem lignokainy).
  • W drugiej fazie zabiegu w specjalnie zaprojektowanym separatorze wyodrębnia się znajdujące się w mieszku włosowym komórki macierzyste. Powstaje „koktajl”, zawierający w sobie nieuszkodzone komórki odpowiedzialne za właściwy wzrost włosa.
  • W trzeciej fazie zabiegu uzyskany w separatorze aktywny „koktajl” wstrzykuje się za pomocą strzykawki z cienką igłą w problematyczny obszar skóry głowy (ta faza zabiegu dokładnie przypomina popularne zabiegi mezoterapii igłowej). Ponieważ mamy do dyspozycji kilka mililitrów roztworu, można silnie zaktywizować i zregenerować znaczny obszar głowy. Badania kliniczne wskazują, że na poddanym zabiegowi obszarze głowy, po kilku miesiącach gęstość włosów wzrasta o około 20%-30 %.

Wskazania do zabiegu:

  • Łysienie, w szczególności łysienie androgenowe u mężczyzn i kobiet. Najlepsze rokowania mają pacjenci w początkowych i średnich stadiach łysienia (gdy łysienie nie dotyka jeszcze całej powierzchni głowy).
  • Zabieg można skutecznie łączyć z jednocześnie prowadzonym przeszczepem włosów.

Przeciwskazania do zabiegu:

  • Uczulenie na środek stosowany w znieczuleniu (lignokaina),
  • Zaburzenia krzepliwości krwi,
  • Przyjmowanie leków rozrzedzających krew (np. Aspiryna).

Ponieważ do zabiegu używa się własnych komórek pobranych od pacjenta, nie ma jakiegokolwiek ryzyka reakcji alergicznych.

Powiązany wpis
Top