Przeszczep włosów u mężczyzn

Nadmierne wypadanie włosów, może spotkać mężczyznę w każdym wieku i w każdej kondycji zdrowotnej. Najczęściej borykają się z nim panowie po 45 roku życia, choć nierzadko dotyka ono już osób w wieku 16-20 lat. Jest to tak zwane łysienie androgenowe, za które odpowiadają męskie hormony płciowe (pochodne testosteronu) oraz geny przekazywane z pokolenia na pokolenie. To za ich sprawą mieszki włosowe produkują coraz cieńsze i coraz słabsze włosy – zaczyna się od niewielkich zakoli, następnie linia włosów ustępuje z przedniej części głowy tworząc efekt “wysokiego czoła”, aby potem doszło do całkowitego przerzedzenia włosów na właściwym, górnym obszarze głowy. Na szczęście współczesna medycyna potrafi skutecznie zaradzić takim przypadkom – dowiedzmy się zatem jakie sposoby są najlepsze przy leczeniu skutków łysienia androgenowego.

Przeszczepy włosów

Rozwój i unowocześnianie technologii przeszczepów włosów pozwala na opracowywanie coraz to efektywniejszych i mniej inwazyjnych metod. Jeszcze niedawno sporą popularnością cieszyły się zabiegi typu STRIP, polegające na wycięciu paska skóry z tyłu głowy i jego podziale na drobne fragmenty zawierające pojedynczy mieszek włosowy. W kolejnej fazie zabiegu te fragmenty tkanki są wszczepiane w obszar objęty łysieniem. Obecnie, dzięki dostępowi do bardziej precyzyjnych narzędzi, przeszczepów najczęściej dokonuje się metoda FUE, gdzie pobierane i przenoszone na nowe miejsce są pojedyncze mieszki włosowe. Dzięki stosowaniu metody FUE przeszczep staje się praktycznie bezbolesny, nie pozostawia się żadnych blizn, a czas rekonwalescencji znacząco się skraca. Rozwój metody FUE doprowadził do rozpowszechnienia się różnego rodzaju urządzeń wspomagających pracę lekarza-operatora, z których zdecydowanie najpopularniejszym jest produkowany we Francji SAFER (znany w USA jako NeoGraft).

Jak przebiega zabieg przeszczepu metodą SAFER?

Jak każdy inny zabieg w naszej klinice, przeszczep ten poprzedza oczywiście odpowiednia konsultacja mająca na celu wskazanie czy u pacjenta występują jakieś przeciwwskazania.
Przeszczep realizowany metodą SAFER przebiega w czterech kolejnych fazach. Pierwszym krokiem jest przygotowanie obszaru dawczego: ogolenie części potylicy do długości włosa około 1 mm. Następnie obszar ten znieczula się (stosujemy mieszankę lignokainy). Druga faza to pobieranie mieszków włosowych za pomocą podciśnieniowej głowicy z okrągłą sztancą nacinającą skórę wokół mieszka włosowego. Stosowane sztance ekstrakcyjne mają średnicę 0,8 lub 0,9 milimetra – po zagojeniu się nie pozostają więc na skórze jakiekolwiek blizny. Trzeci etap zabiegu to przygotowanie obszaru biorczego. Szczególną uwagę należy poświęcić na właściwe rozplanowanie linii włosów i odtworzenie w pełni naturalnego kierunku wzrostu włosów. Za pomocą bardzo wąskiego, neurologicznego skalpela wykonywane są nacięcia w skórze, w które operator kolejną pneumatyczną głowicą „wstrzeliwuje” pobrane wcześniej mieszki włosowe. Wykorzystanie pneumatyki na wszystkich etapach zabiegu chroni delikatne struktury mieszków włosowych przed mechanicznymi uszkodzeniami, nieuniknionymi w przypadku ręcznej ekstrakcji i implantacji za pomocą pęsety.

W zależności od wielkości zabiegu (liczby przeszczepianych mieszków włosowych) czas jego trwania wynieść może około 5-7 godzin. Po nałożeniu niewielkiego opatrunku (na część potyliczna głowy, skąd pobrane były mieszki włosowe) pacjent może od razu udać się do domu.

Metoda SAFER to optymalne na dziś rozwiązanie w usuwaniu skutków łysienia. Wspomagana innymi środkami medycznymi i zabiegami realizowanymi przez trychologów prowadzi do w pełni satysfakcjonujących efektów, zapewniając maksymalny komfort i satysfakcję.

Dodaj komentarz